JPK CIT. Pytania, przydatne linki, objaśnienia ekspertów i opis nowych struktur
Od 1 stycznia 2025 roku największe firmy staną przed obowiązkiem raportowania szczegółowych danych finansowych w ustandaryzowanym formacie elektronicznym. W tym artykule przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące JPK CIT.
Dowiesz się, kogo i od kiedy dotyczy nowy obowiązek, jakie struktury plików będą wymagane oraz jak przygotować się do wdrożenia. Znajdziesz tutaj także linki do najważniejszych informacji opublikowanych przez Ministerstwo Finansów oraz kluczowe informacje, które pomogą Ci sprawnie dostosować się do nowych wymogów raportowania podatkowego.
1. JPK CIT od kiedy wchodzi w życie?
Od 1 stycznia 2025 podatnicy CIT zostaną objęci nowym obowiązkiem raportowym, tzw. JPK CIT, który nakłada wymóg przesłania jednolitych plików kontrolnych, zgodnych ze strukturą określoną przez Ministerstwo Finansów. Obowiązek ten będzie skutkował koniecznością przesłania dwóch elektronicznych raportów w formie plików XML:
- JPK_KR_PD – księgi rachunkowe i rozliczenie podatku dochodowego,
- JPK_ST_KR – środki trwałe i wartości niematerialne i prawne.
Nowe obowiązki w pierwszej kolejności dotkną tych podatników, u których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 mln euro oraz PGK (niezależnie od osiąganego przychodu). Pierwsza grupa podatników będzie obowiązana złożyć pliki w terminie składania rocznych zeznań podatkowych za lata podatkowe rozpoczynające się po 31 grudnia 2024 r.
W kolejnych latach obowiązkiem objęte zostaną pozostałe grupy podatników CIT:
- rok rozpoczynający się po 31 grudnia 2025 r. – w przypadku podatników CIT obowiązanych przesyłać pliki JPK_VAT,
- rok rozpoczynający się po 31 grudnia 2026 r. – pozostali podatnicy CIT.
2. JPK CIT – kogo dotyczy?
JPK CIT dotyczy wszystkich podatników CIT, ale jest wprowadzany stopniowo dla różnych grup, jak opisano w odpowiedzi na pytanie 1.
3. Jakie przepisy wprowadzają obowiązek raportowania JPK CIT?
Obowiązek raportowania JPK CIT wprowadza Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Podstawą prawną jest art. 9 ust. 1 c ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2025:
1c. Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe są obowiązani prowadzić te księgi przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego te księgi po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do dnia upływu terminu złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1, albo deklaracji, o której mowa w art. 28r ust. 1, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej.
Oraz ust. 5 tego artykułu:
5. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia:
1) zakres dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi podlegające przekazaniu na podstawie ust. 1c i 1e, oraz sposób ich wykazywania w tych księgach,
2) podatników innych niż określeni w ust. 1d zwolnionych z obowiązku prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i ich przesyłania na podstawie ust. 1c, oraz spółki niebędące osobami prawnymi zwolnione z takich obowiązków
- uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowości rozliczeń podatników oraz kontroli obowiązków podatników przez organ podatkowy, identyfikowania obszarów, w których występują nadużycia w podatku lub narażonych na te nadużycia, oraz możliwości techniczno-organizacyjne prowadzenia przez podatników ksiąg.
4. Gdzie znajdę Rozporządzenie wprowadzającego JPK CIT?
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, znajdziesz pod tym linkiem.
5. JPK CIT – czy jest dobrowolny w pierwszym roku obowiązywania?
Nie ma dobrowolności w raportowaniu JPK CIT. Pewne grupy podatników wprowadzane są stopniowo (patrz pyt. 1.), a dodatkowo część danych w wysyłanych plikach będzie nieobowiązkowa w pierwszym okresie sprawozdawczym.
6. Czy muszę dostosować plan kont do standardowego planu kont wskazanego przez Ministerstwo Finansów?
JPK CIT wymaga mapowania kont do standardowego planu kont, nie jest konieczne jego pełne dostosowanie. Z naszej praktyki wynika jednak, że zmiany w planie kont mogą być rekomendowane.
7. Kiedy zacząć wdrożenie JPK CIT?
Rekomendujemy rozpoczęcie prac wdrożeniowych jak najwcześniej, najlepiej jeszcze w tym roku (dla podatników raportujących rok 2025) ze względu na kompleksowość zmian i potrzebę zapewnienia kompletu informacji i danych, dostosowania procesów księgowych i podatkowych czy dostosowania systemów IT.
8. Gdzie można znaleźć nowe struktury JPK_KR_PD i JPK_ST_KR?
Obecne struktury można znaleźć tutaj.
W ramach wsparcia możemy Państwu udostępnić struktury w edytowalnej, czytelnej formie. Zapraszamy do kontaktu.
9. Czy Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia lub objaśnienia do JPK CIT?
Aktualne Q&A Ministerstwa Finansów można znaleźć tutaj.
Natomiast objaśnienia techniczne do struktur znajdują się tutaj.
10. Czy fundacje rodzinne będą musiały składać JPK CIT?
Tak, fundacje rodzinne również będą musiały składać JPK CIT.
11. Jaki kurs przyjąć do przeliczenia progu 50 mln EUR?
Wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym albo roku obrotowym, w którym przekroczyła ona równowartość 50 mln euro, przelicza się na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedniego roku podatkowego albo roku obrotowego.
12. Czy struktura JPK_ST_KR jest obowiązkowa?
Tak, struktura JPK_ST_KR jest obowiązkowa. Obie struktury (JPK_KR_PD i JPK_ST_KR) są wymagane od początku obowiązywania regulacji dla danej grupy podatników.
13. Czy podmioty przygotowujące sprawozdania finansowe wg MSSF mają obowiązek raportowania JPK CIT?
Tak, natomiast podmioty takie nie będą zobowiązane do mapowania planu kont w pierwszym roku obowiązywania przepisów (czyli po 31.12 2024).
14. Czy można dzielić pliki JPK_ST_KR i JPK_KR_PD na mniejsze z uwagi na rozmiar JPK CIT?
JPK_KR_PD – tak
JPK_ST_KR – nie
15. Czy rozwiązanie informatyczne dostarczone przez dostawcę ERP zagwarantuje mi poprawne raportowanie?
Samo rozwiązanie informatyczne nie gwarantuje poprawnego raportowania. Konieczne jest odpowiednie dostosowanie systemów, procesów oraz zapewnienie jakości i kompletności danych. Rekomendujemy przeprowadzenie audytu i testów przed wdrożeniem.
Sprawdź, jak CRIDO może wesprzeć Twój proces wdrażania JPK CIT.
Posłuchaj