Niezbędnik przedsiębiorcy
Dotacje unijne - perspektywa finansowa 2021-2027
Dotacje unijne pozwalają uzyskać znaczące wsparcie finansowego na rozwój innowacyjnych projektów, wdrożenie nowoczesnych technologii, nowe inwestycje lub realizację działań związanych z transformacją energetyczną. Dodatkowo sprzyjają zwiększeniu konkurencyjności, umożliwiając modernizację infrastruktury, wprowadzenie nowych produktów czy usług.
Dofinansowanie z funduszy unijnych udzielane jest na poziomie centralnym przez instytucje krajowe, np:
oraz wojewódzkim w ramach tzw. regionalnych programów operacyjnych.
Szukasz wsparcia w pozyskaniu i rozliczeniu dotacji unijnych?
Na poziomie centralnym szczególnie atrakcyjne są następujące konkursy dotacyjne.
Obecnie trwają lub są planowane nabory na następujące konkursy
Należy przede wszystkim wykazać zgodność naszego projektu z celami i priorytetami UE (np. ochrona środowiska, innowacyjność czy wpływ na rozwój regionu). W drugim kroku należy przygotować odpowiednią i kompletną dokumentację, w tym wniosek o dofinansowanie.
Firma ubiegająca się o dotacje unijne powinna także spełnić kryteria formalne, np. prowadzić działalność w danym sektorze, mieć odpowiednią wielkość czy posiadać własne środki do realizacji projektu. Kolejnym warunkiem jest konieczność spełnienia kryteriów merytorycznych - każdy konkurs ma własne, np. odpowiedni poziom innowacyjności rozwiązania.
Bez względu na wybrany instrument wsparcia i nabór, w jakim bierzemy udział, najważniejsza jest dobrze przygotowana koncepcja projektu. Wniosek o dotacje unijne należy odpowiednio zaplanować, uwzględniając kilka szczegółowych aspektów, np. szacowany budżetu i analizę konkurencji.
Nie powinno się czekać z aplikowaniem na ostatnią chwilę, gdyż część danych i dokumentów niezbędnych do wypełnienia wniosku o dotacje unijne trzeba zdobyć odpowiednio wcześniej.
Dotacje unijne są przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców, m.in. przedsiębiorstw, instytucji publicznych, samorządów, organizacji pozarządowych, konsorcjów oraz jednostek naukowo-badawczych. W zależności od konkretnego konkursu dotacyjnego mogą z nich skorzystać zarówno MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa, które realizują projekty innowacyjne, badawcze, infrastrukturalne, proekologiczne czy rozwojowe.
W porównaniu z innymi krajami UE mikro, małe i średnie firmy w Polsce mają jeszcze duże pole do rozwoju w obszarze wzrostu swojej innowacyjności. Często wykazują niższy poziom inwestycji w badania i rozwój (B+R), co jest związane z ograniczonymi zasobami finansowymi i mniejszą skłonnością do podejmowania ryzyka. Odpowiedzią na brak wystarczających funduszy na rozwój nowych usług czy produktów jest korzystanie z dotacji unijnych.
MŚP mają do wyboru zarówno konkursy na poziomie regionalnym, jak i ogólnopolskim. Fundusze unijne to dla nich często jedyna możliwość zyskania środków na wdrożenie nowoczesnych technologii i procesów. Dzięki temu mogą zwiększyć swoją innowacyjność i zaadaptować się do wymagań rynkowych.
Interesujące nabory dla MŚP
Warto poznać naszą ofertę