Aby zdobyć dotacje unijne, należy poznać kryteria konkursów dotacyjnych, spełnić wymogi formalne i merytoryczne, a także przygotować niezbędną dokumentację. Złożenie wniosku to dopiero pierwszy etap długiego procesu, który kończy rozliczenie dotacji.

 

Dotacje unijne pozwalają uzyskać znaczące wsparcie finansowego na rozwój innowacyjnych projektów, wdrożenie nowoczesnych technologii, nowe inwestycje lub realizację działań związanych z transformacją energetyczną. Dodatkowo sprzyjają zwiększeniu konkurencyjności, umożliwiając modernizację infrastruktury, wprowadzenie nowych produktów czy usług.

Dofinansowanie z funduszy unijnych udzielane jest na poziomie centralnym przez instytucje krajowe, np:

  • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP),
  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR),
  • Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)

oraz wojewódzkim w ramach tzw. regionalnych programów operacyjnych.
 

Szukasz wsparcia w pozyskaniu i rozliczeniu dotacji unijnych?

Skontaktuj się z nami

 

Jakie dotacje unijne są dostępne dla przedsiębiorców?

Na poziomie centralnym szczególnie atrakcyjne są następujące konkursy dotacyjne.

Obecnie trwają lub są planowane nabory na następujące konkursy

  • kredyt ekologiczny - nabór wniosków do 31 stycznia 2025 r.; dla MŚP oraz podmiotów small mid-cap i mid-cap, które chcą zmodernizować posiadaną infrastrukturę w celu zwiększenia efektywności energetycznej
  • Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji - skierowany do regionów i podmiotów (w  tym przedsiębiorców), które ponoszą bezpośrednie konsekwencje odejścia od paliw kopalnych w związku z ich transformacją energetyczną. Celem wsparcia jest dywersyfikacja i modernizacja gospodarek wybranych regionów (Śląska, Wielkopolski, woj. łódzkiego, dolnośląskiego i małopolskiego) oraz łagodzenie negatywnych skutków transformacji klimatycznej
  • Innovation Fund - jeden z największych w UE programów finansowania demonstratorów innowacyjnych technologii niskoemisyjnych. Wspiera projekty skoncentrowane na dekarbonizacji gospodarki, rozwoju energetyki odnawialnej i osiąganiu neutralności klimatycznej.
  • Ścieżka SMART - jeden z najatrakcyjniejszych konkursów w ramach Programu FENG dla MŚP i dużych przedsiębiorstw. Dofinansowanie jest możliwe na projekty charakteryzujące się wyższym stopniem innowacyjności (co najmniej w skali kraju). Nabory organizowane są dla pojedynczych firm, dla konsorcjów oraz w ramach naboru tematycznego "Dostępność".

 

Jak ubiegać się o dotacje unijne?

Należy przede wszystkim wykazać zgodność naszego projektu z celami i priorytetami UE (np. ochrona środowiska, innowacyjność czy wpływ na rozwój regionu). W drugim kroku należy przygotować odpowiednią i kompletną dokumentację, w tym wniosek o dofinansowanie.

Firma ubiegająca się o dotacje unijne powinna także spełnić kryteria formalne, np. prowadzić działalność w danym sektorze, mieć odpowiednią wielkość czy posiadać własne środki do realizacji projektu. Kolejnym warunkiem jest konieczność spełnienia kryteriów merytorycznych - każdy konkurs ma własne, np. odpowiedni poziom innowacyjności rozwiązania.

 

Dotacje unijne - klucz do sukcesu

Bez względu na wybrany instrument wsparcia i nabór, w jakim bierzemy udział, najważniejsza jest dobrze przygotowana koncepcja projektu. Wniosek o dotacje unijne należy odpowiednio zaplanować, uwzględniając kilka szczegółowych aspektów, np. szacowany budżetu i analizę konkurencji.

Nie powinno się czekać z aplikowaniem na ostatnią chwilę, gdyż część danych i dokumentów niezbędnych do wypełnienia wniosku o dotacje unijne trzeba zdobyć odpowiednio wcześniej.

 

Dla kogo przeznaczone są dotacje unijne?

Dotacje unijne są przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców, m.in. przedsiębiorstw, instytucji publicznych, samorządów, organizacji pozarządowych, konsorcjów oraz jednostek naukowo-badawczych. W zależności od konkretnego konkursu dotacyjnego mogą z nich skorzystać zarówno MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa, które realizują projekty innowacyjne, badawcze, infrastrukturalne, proekologiczne czy rozwojowe.
 

Dotacje dla MŚP

W porównaniu z innymi krajami UE mikro, małe i średnie firmy w Polsce mają jeszcze duże pole do rozwoju w obszarze wzrostu swojej innowacyjności. Często wykazują niższy poziom inwestycji w badania i rozwój (B+R), co jest związane z ograniczonymi zasobami finansowymi i mniejszą skłonnością do podejmowania ryzyka. Odpowiedzią na brak wystarczających funduszy na rozwój nowych usług czy produktów jest korzystanie z dotacji unijnych.

MŚP mają do wyboru zarówno konkursy na poziomie regionalnym, jak i ogólnopolskim. Fundusze unijne to dla nich często jedyna możliwość zyskania środków na wdrożenie nowoczesnych technologii i procesów. Dzięki temu mogą zwiększyć swoją innowacyjność i zaadaptować się do wymagań rynkowych.

Interesujące nabory dla MŚP

Subskrybuj blogi