Wodór może być wykorzystywany jako surowiec energetyczny, nośnik lub magazyn energii. W trakcie użytkowania odznacza się zerową emisją CO2, dzięki czemu jego zastosowanie w przemyśle, transporcie czy energetyce może przynieść pozytywne efekty środowiskowe.
Zapewnienie finansowania dla projektów wodorowych na różnych etapach rozwoju stanowi istotny czynnik umożliwiający obniżenie emisji CO2 o 55% do 2030 roku i zerowej emisji CO2 do 2050 r. Istotność technologii wodorowych dostrzegana jest na poziomie strategicznych dokumentów europejskich, jak i krajowych.
Znajduje to swoje odzwierciedlenie w Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030, zakładającej m.in. budowę instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru o łącznej mocy zainstalowanej 2GW, utworzenie minimum 32 stacji wodoru czy oddanie do użytkowania minimum 800 autobusów wodorowych.
Masz pytanie lub potrzebujesz wsparcia?
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG)
Projekty dotyczące badań i rozwoju innowacyjnych rozwiązań z obszaru technologii wodorowych mogą aplikować o dofinansowanie w ramach ścieżki SMART. Dofinansowanie jest dostępne dla przedsiębiorstw (duże, MSP), jak również konsorcjów (w tym za udziałem jednostek naukowych). Maksymalny poziom dofinansowania projektu B+R może wynieść do 35 mln EUR.
Horyzont Europa
Międzynarodowe projekty badawcze dotyczące opracowania przełomowych rozwiązań z zakresu technologii wodorowych, znajdujące się na wczesnych etapach rozwoju mogą liczyć na wsparcie w ramach programu Horyzont Europa zarządzanego bezpośrednio na poziomie Komisji Europejskiej. Maksymalny poziom wsparcia dla projektów naukowych (Research and Innovation Actions) wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych.
Innovation Fund
Projekty dotyczące demonstracji technologii wodorowych w dużej skali, przyczyniające się do istotnego obniżenia emisji gazów cieplarnianych, mogą aplikować o dotacje w ramach Innovation Fund. W zależności od wielkości przedsięwzięcia dostępne są nabory wspierające projekty małej skali tj. do 7,5 mln EUR kosztów kwalifikowanych oraz dużej skali tj. powyżej 7,5 mln EUR.
Connecting Europe Facility (CEF) Energy
Instrument „Łącząc Europę” to kluczowy program UE finansujący europejskie inwestycje infrastrukturalne m.in. w obszarze energii. CEF Energy (CEF-E) o łącznym budżecie 5,84 mld euro wspiera wdrażanie rozporządzenia dot. transeuropejskich sieci energetycznych (TNT-E). O wsparcie w ramach CEF-E mogą aplikować projekty wodorowe, które otrzymają status projektu wspólnego zainteresowania tzw. PCI Projects of Common Interest oraz projekty transgraniczne z obszaru energii odnawialnej, które zostały wpisane na listę projektów CB-RES.
Dotacja dla firmy z branży OZE
Ok. 50 mln PLN dofinansowania na wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji paneli fotowoltaicznych.
Dotacja na projekt małej skali w sektorze produkcji zielonego wodoru
Budowa instalacji produkcji zielonego wodoru na potrzeby branży transportowej.
Dotacja dla firmy z branży produkcji stali
Demonstracja innowacyjnych technologii umożliwiających produkcję stali w oparciu o energię z wodoru.
Dziękujemy
Wiadomość została wysłana.
Skontaktuj się z nami!
niskoemisyjny wodór | zielony wodór | technologie wodorowe | dotacje wodór | dotacje OZE | innowacje wodór
Dzieje się teraz w biznesie