Ze względu na wciąż rosnące znaczenie transformacji energetycznej w UE oraz wprowadzanie coraz bardziej wymagających standardów w zakresie ochrony środowiska, dostępność różnego typu instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców będzie wzrastać. Obecnie firmy mają do dyspozycji różne dotacje na zieloną transformację i ESG na poziomie europejskim, krajowym i regionalnym.

 
MŚP i duże przedsiębiorstwa mogą aplikować o wsparcie finansowe m.in. w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FENIKS), Funduszów Europejskich na rzecz Nowoczesnej Gospodarki (FENG) oraz Krajowego Planu Odbudowy. W obliczu konieczności dostosowania się do zaostrzonych norm (np. emisyjnych), możliwości pozyskania finansowania na projekty z zakresu szeroko pojętej transformacji energetycznej zostały odpowiednio ułatwione.

Wraz z przyjęciem Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 ustanowiony został także Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Jego założeniem jest zapewnienie dodatkowego wsparcia finansowego dla regionów, które są szczególnie zależne od tradycyjnych sektorów gospodarki (np. przemysłu węglowego) i które potrzebują pomocy w przeprowadzeniu transformacji energetycznej. W Polsce dodatkowe 3,85 mld euro zostanie przeznaczone na projekty realizowane na wybranych podregionach województw: śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego i łódzkiego.

Finansowanie zielonej transformacji umożliwiają także środki z Funduszu Modernizacyjnego. Ustanowiony w oparciu o dyrektywę 2018/410 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) jest źródłem finansowania wspierającym modernizację systemu energetycznego i poprawę efektywności energetycznej w 13 krajach członkowskich UE. Polska jest jego największym beneficjentem i posiada do dyspozycji 34,2% dostępnej puli środków.
 

finansowanie zielonej transformacji
 

Masz pytanie lub potrzebujesz wsparcia?

Skontaktuj się z nami

Dofinansowanie zielonej transformacji

Wsparcie rozwoju OZE

  • Podstawowym źródłem wsparcia dla projektów przedsiębiorców z zakresu OZE jest Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FENIKS), Działanie FENX.02.02 Rozwój OZE.
  • Dofinansowanie będzie przeznaczone na projekty polegające na budowie, przebudowie, modernizacji i rozbudowie odnawialnych źródeł energii.
  • Beneficjentami pomocy mogą być zarówno przedsiębiorstwa MŚP, jak i duże firmy.
  • Wysokość i forma dofinansowania uzależnione są od typu inwestycji.

Działanie FENX.01.01 Efektywność energetyczna (FENG)

Beneficjentami pomocy mogą być duże i średnie przedsiębiorstwa, które planują realizację projektów polegających na:

  • modernizacji energetycznej budynków zakładowych,
  • podniesieniu efektywności energetycznej procesów wytwórczych,
  • zwiększenie efektywności energetycznej systemów obiegu mediów w zakładzie (np. systemu zimnej lub gorącej wody, systemu sprężonego powietrza lub systemu wentylacji), ciągów transportowych i zwiększanie efektywności energetycznej systemów pomocniczych, w tym np. kotłowni, układów odzysku ciepła z procesów przemysłowych lub oświetlenia oraz instalację urządzeń OZE, urządzeń do produkcji, magazynowania, tankowania lub transportu wodoru.

Potrzeba realizacji projektu musi wynikać z audytu energetycznego przeprowadzonego przed złożeniem wniosku.

Co ważne, 85% kosztów kwalifikowanych może być objęte finansowaniem w formie pożyczki 0% z możliwością umorzenia do 49%. Pozostałe 15% kosztów kwalifikowanych projektu jest finansowane w ramach pożyczki NFOŚ udzielanej na warunkach rynkowych.

Działanie B.1.2.1 Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach (KPO)

O środki w ramach tego działania ubiegać się mogą wyłącznie duże przedsiębiorstwa. Pomoc będzie udzielana w formie pożyczki preferencyjnej do 50 mln zł.

Wsparcie dotyczy następujących projektów:

  • budowa, rozbudowa lub modernizacja istniejących instalacji przemysłowo-produkcyjnych, urządzeń przemysłowych, instalacji elektroenergetycznych prowadzące do zmniejszania i racjonalizacji zużycia energii i podniesienia sprawności procesu produkcyjnego;
  • zastępowanie niskoefektywnych energetycznie źródeł ciepła wykorzystujących paliwa (stałe, ciekłe, gazowe) lub energię elektryczną źródłami charakteryzującymi się wyższą efektywnością energetyczną;
  • termomodernizacja budynków i obiektów wykorzystywanych w procesach przemysłowych;
  • budowa i instalacja własnych OZE w przedsiębiorstwach, w tym, turbin wiatrowych, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, systemów geotermalnych, pomp ciepła;
  • budowa magazynów energii w przedsiębiorstwach w powiązaniu z wytwarzaniem energii z OZE
  • budowa/modernizacja własnych (wewnętrznych) niskoemisyjnych źródeł energii, z uwzględnieniem kogeneracji.

Więcej informacji>>

Kredyt ekologiczny - działanie 3.1 FENG

  • Konkurs dla MŚP oraz podmiotów small mid-cap oraz mid-cap
  • Dofinansowanie jest udzielane w formie bezzwrotnej dotacji, przeznaczone na inwestycje związane z energooszczędnością, w tym termomodernizacją budynków, zmianę źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne oraz wymianę urządzeń, instalacji lub linii technologicznych na bardziej efektywne energetycznie.
  • Możliwe jest także sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej jako elementu projektu.
  • Realizacja inwestycji musi przyczynić się do ograniczenia zużycia energii pierwotnej o co najmniej 30% w obrębie obszaru podlegającego modernizacji.
  • Natomiast potrzeba realizacji projektu musi wynikać z zaleceń audytu energetycznego i audytu efektywności energetycznej przeprowadzonego przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Więcej informacji>>

Zobacz więcej

Dowiedz się więcej o dofinansowaniu zielonej transformacji

Czytaj raport "Publiczne i komercyjne źródła finansowania zielonej transformacji"

Jak możemy pomóc?

  • Ocena kwalifikowalności inwestycji
  • Określenie adekwatnego zakresu inwestycji
  • Analiza kosztów kwalifikowanych
  • Modelowanie zakresu projektu w celu maksymalizacji szans na pozyskanie wsparcia
  • Opracowanie wymaganej dokumentacji aplikacyjnej
  • Asysta w kontaktach z instytucjami
  • Asysta w rozliczeniu pomocy publicznej (w tym np. przygotowanie procedur zakupowych, wniosków o płatność, przygotowanie projektu do kontroli przez Instytucję finansującą)

Doświadczenie CRIDO

10 mld PLN
pozyskanego wsparcia dla naszych klientów

600
zrealizowanych projektów

2,3 mld PLN
pozyskanych na projekty B+R

3,7 mld PLN
pozyskanych na projekty inwestycyjne

1,9 mld PLN
pozyskanych na projekty środowiskowe

Dziękujemy

Wiadomość została wysłana.

Skontaktuj się z nami!

Dzieje się teraz w biznesie

Więcej artykułów
Subskrybuj blogi