System kaucyjny w Polsce stanie się nową rzeczywistością dla producentów, sprzedawców i konsumentów już od 1 października 2025 r. Zgodnie z regulacjami ustawy kaucyjnej, nowy obowiązek będzie dotyczył szerokiego katalogu opakowań na napoje – zarówno jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku.
Celem wprowadzenia systemu jest zwiększenie poziomu recyklingu, zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych oraz wspieranie gospodarki obiegu zamkniętego. System opiera się na pobieraniu kaucji przy sprzedaży napojów w opakowaniach objętych systemem, a następnie umożliwieniu zwrotu opakowań przez użytkowników końcowych / konsumentów.
Jakie opakowania będą objęte systemem kaucyjnym?
Zgodnie z nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, opakowania objęte systemem to m.in.:
Warto dodać, że uczestnictwo w systemie wymaga oznakowania opakowań specjalnym logotypem informującym o jego objęciu systemem kaucyjnym.
Kogo obejmą obowiązki?
Wprowadzenie systemu obejmie szeroką grupę podmiotów:
Również restauracje, punkty gastronomiczne, kina czy stacje benzynowe jeśli oferują napoje w opakowaniach objętych systemem, będą musiały dostosować się do nowych regulacji.
System kaucyjny a rozliczenia VAT i organizacja
Zmiany nie dotyczą wyłącznie kwestii środowiskowych. System kaucyjny to także szereg obowiązków podatkowych i organizacyjnych – m.in.:
Konsument stanie się aktywnym uczestnikiem systemu. Zwracając puste opakowania do punktów zbiórki, otrzyma zwrot kaucji – nawet jeśli nie okaże paragonu.
Wspomniane rozwiązanie ma także przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów komunalnych i poprawy poziomu recyklingu w Polsce.
Nasze wsparcie może objąć np.:
Skontaktuj się z nami bezpośrednio
Roman Namysłowski
Managing Partner
roman.namyslowski@crido.pl
Katarzyna Dąbkowska-Rybka
Manager
katarzyna.dabkowska-rybka@crido.pl
Dziękujemy
Wiadomość została wysłana.
Lub napisz do nas
Warto wiedzieć