Zmiany w prawie pracy
Pod koniec maja Senat przyjął poprawkę do nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie jawności wynagrodzeń na etapie rekrutacji. Projekt ustawy zakłada:
Wszystko wskazuje na to, że zmiany wejdą w życie jeszcze w tym roku. Obecnie nowelizacją zajmie się ponownie Sejm - jeśli przyjmie wprowadzone poprawki, projekt trafi do podpisu Prezydenta RP. Ustawa zakłada 6-miesięczne vactio legis.
Jednocześnie rząd pracuje nad przygotowaniem projektu ustawy, który ma kompleksowo wdrożyć dyrektywę UE w zakresie jawności i równości wynagrodzeń. Polska ma czas na jej implementację do 7 czerwca 2026 r.
Komisja Europejska planuje rozszerzenie katalogu firm objętych uproszczonymi obowiązkami RODO. Nowa kategoria – małe spółki o średniej kapitalizacji (SMCs) – obejmie przedsiębiorstwa zatrudniające do 750 osób oraz spełniające określone kryteria finansowe. Zgodnie z projektem, takie firmy również zostaną zwolnione z prowadzenia rejestru czynności przetwarzania danych, co dotychczas dotyczyło podmiotów zatrudniających do 250 osób. Celem zmian jest ograniczenie formalności i wsparcie rozwoju biznesu, przy zachowaniu bezpieczeństwa danych osobowych. Szczegóły są dostępne na stronie Komisji Europejskiej .
22 maja 2025 r. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt nowelizacji Kodeksu pracy, rozszerzający katalog okresów uwzględnianych przy ustalaniu stażu pracy. Oprócz okresów świadczenia pracy na podstawie umów o pracę, do stażu miałyby zostać wliczane także m.in.:
Zmiany te mają umożliwić większej liczbie osób skorzystanie z uprawnień związanych ze stażem pracy, takich jak dłuższe urlopy, nagrody jubileuszowe czy dostęp do stanowisk wymagających określonego doświadczenia zawodowego.
Okresy wliczane do stażu pracy byłyby potwierdzane przede wszystkim na podstawie zaświadczeń wydawanych przez ZUS.
Planowana data wejścia nowych przepisów w życie to 1 stycznia 2026 roku.
Do końca okresu obowiązywania tzw. Specustawy ukraińskiej pozostają raptem 3 miesiące ( do 30 września2025 r.). Czy warto czekać na kolejne przedłużenie, możliwość uzyskania karty CUKR czy nie czekać i uzyskać zezwolenie na pobyt wg standardowej ścieżki? W materiale znajdą Państwo ważne informacje i wskazówki, które pomogą podjąć decyzje: Karta pobytu czy Status UKR – oto jest pytanie?
Na chwilę obecną brak jest dodatkowych informacji dot. procedury uzyskania Karty pobytu (CUKR) dla obywateli Ukrainy korzystających z ochrony czasowej. Zgodnie z zapowiedziami przepisy dotyczące tego procesu mają wejść w życie wraz z uruchomieniem dedykowanej usługi on-line.
W przypadku pytań związanych z legalizacją pobytu cudzoziemców w tym obywateli Ukrainy zapraszamy do kontaktu.
W interpretacji z 30 października 2024 r. organ podatkowy potwierdził, że pokrywanie kosztów noclegów, paliwa, parkingów i autostrad dla pracowników mobilnych nie stanowi przychodu podlegającego podatkowi dochodowemu. Kluczowe jest, że pracownicy mobilni to osoby, których praca polega na stałym przemieszczaniu się w ramach wykonywania obowiązków służbowych – nie są to zwykłe podróże służbowe, ale specyfika ich stanowiska pracy. Organ uznał, że takie wydatki mają charakter służbowy i są ponoszone wyłącznie w interesie pracodawcy, dlatego nie generują po stronie pracowników przysporzenia majątkowego. Pracodawcy nie muszą więc obliczać, pobierać ani odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy z tytułu tych świadczeń.
Zaprezentowana powyżej interpretacja jest zdecydowania pozytywna i powinna cieszyć podatników. Powstają natomiast pytania, czy z takim podejście (brak przychodu) powinno mieć miejsce wyłącznie w odniesieniu do pracowników mobilnych? Zdaniem NSA nie tylko, co zaprezentowaliśmy w przygotowanym jakiś czas temu artykule: Zakwaterowanie pracowników delegowanych bez PIT i ZUS – utrwalenie linii orzeczniczej. Zachęcamy do lektury.
Biorąc pod uwagę powyższe warto więc sprawdzić, czy w Państwa organizacji zaliczki na PIT i składki ZUS nie są nadpłacane. A jeżeli tak, warto po nie sięgnąć i odzyskać nienależne daniny.
Dyrektor KIS w interpretacji z 16 kwietnia 2025 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.87.2025.1.MBD) potwierdził, że wynagrodzenia pracowników B+R mogą być rozliczane podatkowo nawet trzykrotnie – łącząc ulgę B+R z ulgą dla pracowników innowacyjnych.
To oznacza, że ta sama pensja może:
obniżyć zaliczki na PIT
zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu
być ujęta jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi B+R
Nowe podejście otwiera drogę do realnych oszczędności – warto sprawdzić, czy Twoja firma może z niego skorzystać.
Dołącz do HRstacji i bądź na bieżąco!
Świat prawa pracy zmienia się dynamicznie – nie pozwól, by Cię zaskoczył! Zapisz się do HRstacji, naszego miesięcznego newslettera, i otrzymuj:
Dziękujemy
Wiadomość została wysłana.
Skontaktuj się z naszymi ekspertami
Dzieje się w prawie pracy