Program LIFE jest instrumentem finansowym Unii Europejskiej, poświęconym wyłącznie współfinansowaniu projektów służących ochronie środowiska, w tym przyrody oraz wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian. Głównym celem programu jest wspieranie procesu wdrażania prawa wspólnotowego i realizacja unijnej polityki w zakresie ochrony środowiska.
Całkowity budżet Programu w perspektywie finansowej 2021-2027 wynosi 5,432 mld EUR. Program podzielono na dwa główne obszary działań, które składają się z podprogramów:
Każdy projekt powinien wykazać się efektem środowiskowym. Wnioski o dofinansowanie oceniane są przez Europejską Agencję Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) – jeden z organów Komisji Europejskiej. Oznacza to, iż polscy wnioskodawcy konkurują z podmiotami z UE. Komisja rekomenduje przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej w języku angielskim.
W ramach Programu Life finansowane są 4 typy projektów: pilotażowe, demonstracyjne, dotyczące najlepszych praktyk oraz informacyjne
Najchętniej wybieranym przez przedsiębiorstwa rodzajem projektów LIFE są Działania standardowe (Standard Action Projects, SAP). Projekty SAP dotyczą rozwijania, demonstrowania i promowania innowacyjnych technik, metod i podejść w obszarze klimatu i środowiska. Mogą to być projekty dotyczące np. wdrożenia innowacyjnego rozwiązania / technologii umożliwiającego poprawę stanu środowiska lub klimatu (w tym rozwój OZE i poprawa efektywności energetycznej) oraz przetestowania / walidacji / demonstracji rozwiązania w warunkach rzeczywistych (lub zbliżonych).
Polscy wnioskodawcy mają możliwość pozyskania finansowania uzupełniającego ze środków krajowych NFOŚIGW:
Wniosek o wsparcie ze środków krajowych składa się niezależnie od wniosku o wsparcie ze środków unijnych.
Dodatkowe informacje
Nabory wniosków prowadzone są osobno dla danego podprogramu / obszaru tematycznego oraz typu projektu.
O wsparcie w ramach Programu Life może ubiegać się każdy podmiot prywatny indywidualnie lub w konsorcjum. Wymóg utworzenia konsorcjum zależy od zasad danego naboru, a jego skład musi spełnić określone warunki (np. podmioty tworzące konsorcjum muszą być zarejestrowane na terenie państwa należącego do UE, bądź państwa stowarzyszonego z Programem LIFE).
Standardowe dofinansowanie projektu LIFE ze środków unijnych wynosi do 60% kosztów kwalifikowanych.
W liczbach
10 mld PLN pozyskanego wsparcia dla naszych klientów
600 zrealizowanych projektów
2,3 mld PLN pozyskanych na projekty B+R
3,7 mld PLN pozyskanych na projekty inwestycyjne
1,9 mld PLN pozyskanych na projekty środowiskowe
Case study | Branża energetyczna
Dla spółki z branży energetycznej pozyskaliśmy 5,85 mln zł dofinansowania na utworzenie Living Lab (laboratorium innowacji) dla rozwiązań z zakresu Smart Grids oraz energetyki prosumenckiej. Living Lab objął swoim zasięgiem 7 województw, oddziałując na 2,5 mln odbiorców indywidualnych. Celem projektu była poprawa efektywności końcowego wykorzystania energii elektrycznej, a tym samym ograniczenie emisji CO2.
Dziękujemy
Wiadomość została wysłana.
Skontaktuj się z nami!
dotacje na GOZ | circular economy grants | dotacje na projekty środowiskowe | dotacje na projekty pilotażowe | program life | dotacje life | life grants | cinea grants