Sprawdź, jak CRIDO może wesprzeć Twoją firmę w sprawnym i bezproblemowym wdrożeniu KSeF. Oferujemy kompleksowe doradztwo obejmujące:
Przygotuj swoją firmę na wdrożenie KSeF już dziś!
Audyt gotowości
Analiza rozszerzona
Rozszerzenie audytu gotowości o dodatkowe obszary analizy, w tym:
Wdrożenie KSeF. Czy zdążysz na czas bez analizy procesów?
Wdrożenie KSeF jest jednym z największych wyzwań 2025 roku. Nie tylko dla działów finansowych, ale dla całej organizacji.
Dziś znamy już wiele szczegółów, które pozwalają na rozpoczęcie przygotowań bez czekania na kompletną specyfikację ze strony Ministerstwa Finansów.
KSeF to fundamentalna zmiana biznesowa, która obejmie proces wystawiania faktur i wpłynie na relacje z kontrahentami. Nawet najlepsze narzędzie technologiczne nie naprawi wadliwych lub niekompletnych procesów fakturowania.
Dlatego najlepszym sposobem na wznowienie projektu KSeF jest audyt gotowości. Michał Szwed, partner zarządzający w CRIDO, tłumaczy, na czym polega ta analiza i jakie błędy pomaga wykryć.
Analiza techniczna
Compass KSeF
Co w sytuacji, gdy KSeF przestanie działać?
KSeF, jak każdy system informatyczny, może przestać działać – zarówno po stronie Ministerstwa Finansów, jak i samego podmiotu. Co wtedy? Jak zabezpieczyć proces sprzedaży i uniknąć problemów w relacjach z klientami?
Tomasz Groszyk, starszy manager w CRIDO, tłumaczy, jak przygotować wewnętrzne procedury awaryjne i czy tryb offline może być szansą dla Twojej firmy.
Posłuchaj, jak dobrze zaplanować działania i wykorzystać okres przejściowy do rozpoczęcia wdrożenia KSeF przed 2026 rokiem.
Kluczowe korzyści ze współpracy z CRIDO
Zrealizowaliśmy już ponad 100 projektów wdrożeniowych dla podmiotów z różnych branż.
Nasz zespół składa się z doradców podatkowych, w tym specjalistów VAT, oraz ekspertów od systemów finansowo-księgowych, zapewniając kompleksowe wsparcie na każdym etapie wdrożenia.
Zdobyliśmy 1. miejsce wśród firm podatkowych w Polsce w rankingu "Rzeczpospolitej" w kategorii „Innowacje i digitalizacja” w latach 2023 i 2024 oraz tytuł Tax Technology Provider of the Year w konkursie International Tax Review EMEA Tax Awards 2023.
Niejasne przepisy, ograniczenia systemowe, specyfika działalności – znamy wyzwania, przed którymi stoją firmy, i pomagamy wdrożyć KSeF w sposób skuteczny i dostosowany do realiów biznesowych.
Kompleksowe podejście, w tym uwzględnienie aspektów podatkowych, pozwala na ocenę ryzyk pod kątem sankcji i odpowiedzialności, w szczególności odpowiedzialności karno-skarbowej dla Członków Zarządu i osób zaangażowanych w poszczególne obszary merytoryczne.
W ramach usługi KSeF Hotline możemy zapewnić bieżące wsparcie dla zespołu projektowego świadczone przez ekspertów z zespołu CRIDO.
Nasze wsparcie może obejmować np.:
Oferujemy naszą pomoc w dwóch wariantach.
KSeF | Najczęściej zadawane pytania
KSeF nie przewiduje możliwości wystawiania i przesyłania not korygujących w postaci ustrukturyzowanej do faktur ustrukturyzowanych. W ustawie wdrażającej KSeF w wariancie obligatoryjnym rezygnuje się z rozwiązania stosowania not korygujących – wystawianych w KSeF i poza KSeF – przez nabywców. Korekta danych na fakturze, bez względu na przyczynę zmian, będzie odbywać się poprzez wystawienie faktury korygującej.
Faktura będzie uznana za wystawioną w momencie, w którym rozpocznie się jej wysyłka do KSeF (pod warunkiem, że w jej wyniku dokumentowi zostanie nadany numer KSeF), niezależnie od późniejszego momentu jej przetworzenia. Nie będzie możliwości wprowadzenia „wstecznej” daty wystawienia.
W przypadku awarii KSeF data wskazana w polu P_1 będzie stanowić datę wystawienia faktury. Data wskazana w polu P_1 będzie przyjmowana również do UPO i tym samym będzie wyznaczała moment wejścia faktury do obrotu prawnego podczas awarii KSeF.
Tak, opublikowana w listopadzie 2024 r. schema FA(3) zawiera dodatkowy węzeł o nazwie Zalacznik, za pomocą którego podatnicy będą mogli przesyłać bardziej szczegółowych danych do faktur. Dotyczy to zwłaszcza informacji o zużyciu energii i gazu, szczegółów usług telekomunikacyjnych czy danych dotyczących sprzedaży paliw. Niemniej jednak w KSeF nie będzie można przesyłać załączników w postaci plików PDF czy w formacie JPG – takie załączniki będą przekazywane w dotychczasowy sposób, czyli poza KSeF.
Tak, również faktury dla zagranicznych kontrahentów będą musiały być wysłane do KSeF. Niemniej jednak podatnik może – po wysłaniu faktury do KSeF – dodatkowo wysłać do kontrahenta fakturę innym kanałem, np. mailowo.
Odbiorcy z dostępem do systemu KSeF będą widzieli na swoim koncie wystawione faktury.
Po przyjęciu KSeF zasady wprowadzone przez SLIM VAT 1 w zakresie ujmowania wystawianych faktur korygujących „in minus” nie będą już miały zastosowania. Moment ujęcia ustrukturyzowanej faktury korygującej „in minus” będzie uzależniony od daty wystawienia i otrzymania tego dokumentu.
Nie, faktury proforma nie będą wystawiane w KSeF, gdyż nie są fakturami w rozumieniu ustawy o VAT.
Podatnicy wystawiający faktury ustrukturyzowane są zwolnieni z obowiązku przesyłania na żądanie organów podatkowych struktury logicznej JPK_FA w zakresie obejmującym tego typu faktury. Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, a zatem ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia. Ponadto stałoby to w sprzeczności z art. 45 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, zgodnie z którym organ KAS nie może żądać dokumentów i informacji, do których ma dostęp.
KSeF umożliwia wysyłkę interaktywną, gdzie pojedyncze faktury są przesyłane do systemu, oraz wsadową, polegającą na przesyłaniu paczki faktur. W przypadku wysyłki wsadowej wszystkie faktury w paczce muszą być poprawne – jeśli choć jedna zostanie odrzucona, cały pakiet nie zostanie przyjęty przez KSeF. Kluczowe jest określenie optymalnej częstotliwości przesyłania faktur w przedsiębiorstwie – codziennie lub w wybrane dni tygodnia.
Nie ma możliwości anulowania faktur ustrukturyzowanych, które zostały przesłane do KSeF.
Dziękujemy
Wiadomość została wysłana.
Skontaktuj się z nami