Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) jest nowym instrumentem finansowym w ramach polityki spójności, skierowanym do regionów i sektorów, które w największym stopniu zmierzą się z wyzwaniami społeczno-gospodarczymi w związku z wdrażaniem Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ).

 
Jednym z najważniejszych celów EZŁ jest osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku. Tym samym, wsparciem w ramach FST objęte zostaną regiony i sektory, których dotychczasowy rozwój oparty był przede wszystkim na wydobywaniu paliw kopalnych (w tym węgla, torfu i ropy naftowej) oraz na działalności przemysłowej charakteryzującej się wysoką emisją gazów cieplarnianych.

Celem wsparcia w ramach FST jest dywersyfikacja i modernizacja lokalnej gospodarki oraz łagodzenie negatywnych skutków transformacji klimatycznej dla zatrudnienia poprzez przekwalifikowanie i aktywną integrację zasobów ludzkich.

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji - źródła finansowania

Całkowity budżet FST na lata 2021-2027 wynosi 19,3 mld EUR (w cenach bieżących). Środki z funduszu zostaną rozdysponowane w formie dotacji w oparciu o terytorialne plany sprawiedliwej transformacji.

Polska może otrzymać z FST ok. 3,85 mld EUR. Środki te przeznaczone zostaną na sprawiedliwą transformację następujących obszarów:

  • województwo śląskie (podregiony: katowicki, bielski, tyski, rybnicki, gliwicki, bytomski i sosnowiecki);
  • województwo małopolskie (podregion oświęcimski);
  • województwo dolnośląskie (podregion wałbrzyski);
  • województwo łódzkie (wybrane gminy z podregionów: piotrkowskiego i sieradzkiego);
  • województwo wielkopolskie (podregion koniński).

KE zatwierdziła terytorialne plany sprawiedliwej transformacji dla Polski 5 grudnia 2022 roku.

FST będzie wdrażany w dedykowanych osiach w ramach 5 programów regionalnych dla ww. województw.

Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 2 216,9 mln EUR

Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 – 264,5 mln EUR

Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 – 581,6 mln EUR

Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 – 369,5 mln EUR

Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 – 414,8 mln EUR

Wsparcie w ramach FST

Nabory wniosków

Województwo dolnośląskie

FEDS.09.04  Transformacja gospodarcza

Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji w MŚP

Prace B+R będą mogły być realizowane samodzielnie przez przedsiębiorstwa lub we współpracy z organizacjami badawczymi czy innymi przedsiębiorstwami. W ramach projektu będzie można uwzględnić inwestycje w infrastrukturę badawczą, które będą obejmowały zakup aparatury, sprzętu lub technologii służących pracom badawczym mającym na celu tworzenie innowacyjnych produktów i usług.

Założona wartość kosztów kwalifikowanych powinna mieścić się w zakresie od 200 tys. PLN do 5 mln PLN. Jako element uzupełniający projektu będzie możliwe podnoszenie kwalifikacji pracowników z zakresu wykorzystania infrastruktury B+R lub realizacji procesu innowacyjnego oraz działań z zakresu ochrony własności intelektualnej.

Wdrażanie innowacji w MŚP będzie mogło dotyczyć wdrożenia wyników prac B+R (własnych lub zakupionych) wraz z pracami przedwdrożeniowymi, np. opracowanie dokumentacji wdrożeniowej, usługi rzecznika patentowego, testy, certyfikacja, badania rynku.

Wspierane inwestycje będą musiały koncentrować się na gospodarce niskoemisyjnej, odporności i przystosowaniu się do zmian klimatu.

Termin naboru: 20.12.2024 – 30.01.2025

Województwo wielkopolskie

10.2 Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach

Wsparcie inwestycji MŚP (projektów modułowych) w zakresie dostosowywania do zmieniających się warunków rynkowych i technologicznych oraz tworzenia nowych miejsc pracy, cyfryzacji i internacjonalizacji.

Istotne będzie tworzenie miejsc pracy w MŚP w związku z realizacją projektu.

Termin naboru: luty 2025

 
10.2 Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach

Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw (MŚP) lub konsorcjów przedsiębiorstw z jednostkami badawczymi (gdzie liderem konsorcjum jest przedsiębiorstwo z Wielkopolski Wschodniej) wynikające z potrzeb zgłaszanych przez przedsiębiorstwa.

Możliwość realizacji projektów modułowych dostosowanych do potrzeb przedsiębiorstw, przy czym moduł prace B+R jest obowiązkowy. Moduły fakultatywne muszą być powiązane z realizowanym w projekcie modułem obowiązkowym.

Preferowane będą projekty konsorcjów przemysłowo–naukowych zakładających współpracę MŚP z uniwersytetami i publicznymi organizacjami badawczymi.

Ponadto preferencje uzyskają projekty B+R zwiększające adaptację rozwiązań gospodarki opartej na nośniku energii – wodorze, poprawiających wykorzystanie i efektywność technologii ogniw paliwowych.

Termin naboru: kwiecień 2025

Województwo śląskie

10.04 Wsparcie dużych przedsiębiorstw na rzecz transformacji

Wsparcie dotyczyć będzie inwestycji produkcyjnych dużych przedsiębiorstw, znajdujących się na liście indykatywnej. Inwestycje muszą mieć na celu utrzymanie oraz zwiększenie miejsc pracy i dywersyfikację działalności uzależnionej od sektora górnictwa węgla kamiennego i energetyki konwencjonalnej oraz działalności okołogórniczej.

Termin naboru: 21.11.2024 – 23.01.2025
 

10.03 Wsparcie MŚP na rzecz transformacji

Wsparcie dotyczyć będzie rozwoju działalności rzemieślniczej w mikro i małych przedsiębiorstwach, których dotyczy dowód kwalifikacji zawodowej aplikującego Wnioskodawcy (rzemieślnika w rozumieniu ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle, aktualną na dzień ogłoszenia naboru). O wsparcie mogą się ubiegać wyłącznie przedsiębiorstwa ujęte w CEIDG, w tym wspólnicy spółek cywilnych, o ile przedstawią dowód kwalifikacji zawodowej.

Minimalna wartość dofinansowania, o którą będą mogli ubiegać się Wnioskodawcy wynosi 50 000,00 PLN, a maksymalna nie może przekroczyć 400 000,00 PLN.

Termin naboru: styczeń 2025 – marzec 2025
 

Województwo małopolskie

8.11 Transformacja energetyczna

Rozwój systemów ciepłowniczych.

Termin naboru: listopad 2024 – styczeń 2025

 
8.10 Gospodarka obiegu zamkniętego

Upowszechnienie podejścia w zakresie GOZ, inwestycje w zakresie gospodarczego wykorzystania odpadów, ścieków i osadów ściekowych oraz biomasy odpadowej, Rozwój systemów przetwarzania odpadów zielonych na potrzeby inne niż wytwarzanie energii.

Termin naboru: luty 2025 – marzec 2025

Województwo łódzkie

FELD.09.06 B+R dla transformacji

Wsparcie infrastruktury badawczej lub aparatury badawczej niezbędnej do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Jako element projektu możliwe będzie wsparcie kompetencji. Wartość całkowita projektu nie może być mniejsza niż 1 mln PLN.

Nabór skierowany do MŚP oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych z wiodącą rolą przedsiębiorcy.

Jednym z warunków otrzymania dofinansowania jest załączenie do wniosku o dofinansowanie planu prac badawczo-rozwojowych, przewidzianych do prowadzenia na wspartej w ramach projektu infrastrukturze lub aparaturze.

Termin naboru: 16.10.2024 – 2.12.2024
 

FELD.09.01 Gospodarka w transformacji

Wsparcie inwestycji służących zagospodarowaniu terenów zdegradowanych lub pogórniczych na potrzeby rozwoju nowych funkcji gospodarczych, w tym m.in. z zakresu OZE, inwestycji przemysłowo-usługowych.

Beneficjentami mogą być wyłącznie przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego.

Termin naboru: kwiecień 2025 – maj 2025

Obszary objęte FST

Jak możemy pomóc?

Doświadczenie CRIDO w liczbach

10 mld PLN
pozyskanego wsparcia dla naszych klientów

600
zrealizowanych projektów

2,3 mld PLN
pozyskanych na projekty B+R

3,7 mld PLN
pozyskanych na projekty inwestycyjne

1,9 mld PLN
pozyskanych na projekty środowiskowe

Dziękujemy

Wiadomość została wysłana.

Skontaktuj się z nami!

Transformacja klimatyczna | Inwestycje MSP | B+R+I | OZE | Efektywność energetyczna | Gospodarka o obiegu zamkniętym | Odpady | Cyfryzacja | Kompetencje

Dzieje się teraz w biznesie

Więcej artykułów
Subskrybuj blogi