Chorwacja zamierza wprowadzić znaczące zmiany tyczące się posiadania Niebieskiej Karty UE, mające na celu zwiększenie atrakcyjności dla wysoko wykwalifikowanych pracowników zagranicznych, co zatem chorwacki rząd planuje podwoić ważność Niebieskiej karty UE z dwóch do czterech lat w ramach kompleksowej reformy ustawy o cudzoziemcach, która jest obecnie poddawana przeglądowi.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Zezwolenie na pobyt czasowy – know how

Czym jest karta pobytu? Kto może się o nią ubiegać? Jakie dokumenty są wymagane przy jej składaniu? Zapraszamy na film na temat zezwolenia na pobyt czasowy.


Reformy te mają na celu rozwiązanie problemu niedoboru siły roboczej w kraju i stworzenie bardziej przyjaznego środowiska dla zagranicznych specjalistów.

Niebieska Karta UE w Polsce – zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym posiadania wysokich kwalifikacji, jest obecnie wydawane na okres dłuższy niż 3 miesiące, ale nie dłuższy niż 3 lata.

Od kilku lat jest i pozostaje bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla pracowników przebywających do Polski z zagranicy.

Główne ułatwienia i przywileje dla posiadaczy Niebieskiej Karty UE w Polsce w 2024 roku:

  1. Dostęp do rynku pracy po 2 latach pobytu na podstawie tego rodzaju zezwolenia*
  2. Pobyt na tej podstawie ułatwi uzyskanie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE (rodzaj zezwolenia, które uprawnia do stałego pobytu w Polsce).
  3. Mobilność w obrębie UE (czas pokaże, czy będzie też ułatwieniem np. do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce).
  4. Praca bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę oraz nieodpłatne studia dla członków rodziny, którzy posiadają zezwolenie na pobyt w celu połączenia rodzin.

Postanowiłam porównać kryteria, które muszą zostać spełnione, by uzyskać Blue card w Chorwacji i Polsce:

Wymagania dotyczące uzyskania Niebieskiej karty UE w Chorwacji Wymagania dotyczące uzyskania Niebieskiej karty UE w Polsce
1. Ważna umowa o pracę:

Kandydaci muszą mieć ważną umowę o pracę na co najmniej rok w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, który jest zgodny z potrzebami rynku pracy.

1. Ważna umowa o pracę:

Kandydaci muszą mieć ważną umowę (umowa o pracę, umowa o pracę nakładczą lub umowa cywilnoprawna (tj. umowa zlecenia lub umowa o dzieło), na podstawie której cudzoziemiec wykonuje pracę, świadczy usługi lub pozostaje w stosunku służbowym, zawarta przynajmniej na okres 1 roku.

2. Minimalne wymagania dotyczące wynagrodzenia:

Kandydaci są zobowiązani do spełnienia progu wynagrodzenia w wysokości 1,5-krotności średniego rocznego wynagrodzenia w Chorwacji, obecnie ustalonego na poziomie 24 845,64 euro rocznie.

2. Minimalne wymagania dotyczące wynagrodzenia:

Kandydaci są zobowiązani do spełnienia progu wynagrodzenia w wysokości 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym złożenie wniosku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440).

Obecnie to 10 733.22 zł brutto miesięcznie.

3Wykształcenie i kwalifikacje zawodowe:

  • w przypadku zawodów regulowanych: przedstawić dokumenty potwierdzające spełnienie krajowych wymagań prawnych (dowód spełnienia warunków do wykonywania zawodu regulowanego określonych w umowie o pracę zgodnie ze szczególnymi przepisami o kwalifikacjach zawodowych);
  • w przypadku zawodów nieregulowanych: przedstawić dokumenty potwierdzające posiadanie wyższego wykształcenia, tj. dyplom, świadectwo lub inny dowód formalnych kwalifikacji wydany przez instytucję szkolnictwa wyższego uznaną w kraju ojczystym;

 

3.Wykształcenie i kwalifikacje zawodowe:

1. ukończone co najmniej 3-letnie studia wyższe na kierunku powiązanym z obecnie wykonywaną pracą (dyplom)

lub

2. posiadanie min. 5-letniego doświadczenia w tym zawodzie

 

4. Zasoby finansowe:

Zasoby finansowe wystarczające, by utrzymać się podczas pobytu, gwarantując, że nie będą polegać na środkach publicznych.

4. Zasoby finansowe:

Potwierdzenie posiadania stabilnego i regularnego źródła dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na utrzymaniu (dla osoby samotnie gospodarującej – min. 776 zł netto miesięcznie, dla osoby w rodzinie – min. 600 zł netto miesięcznie), np.: umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna (zlecenia, o dzieło).

Czas rozpatrywania wniosku i opłaty Czas rozpatrywania wniosku i opłaty
Czas rozpatrywania wniosku o Niebieską kartę UE wynosi zazwyczaj od 30 do 60 dni. Czas rozpatrywania wniosku o Niebieską kartę UE wynosi 4-8 miesięcy, w zależności od województwa oraz sprawy, ten czas może być krótszy lub dłuższy.
Opłata wstępna w wysokości 74,32 euro pokrywa koszty rozpatrzenia wniosku o Niebieską kartę UE. Opłata skarbowa za rozpatrzenie wniosku wynosi 440 złotych.
Ciekawostki Ciekawostki
Wniosek o przedłużenie ważności Niebieskiej Karty UE należy złożyć w jednostce policji właściwej ze względu na miejsce zamieszkania posiadacza Niebieskiej Karty UE co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności ważnego zezwolenia. Nie dotyczy

W celu uzyskania zezwolenia na pobyt w związku z zakończeniem terminu ważności posiadanego zezwolenia, należy przygotować i złożyć nowy wniosek, wraz z dokumentami uzasadniającymi złożenie wniosku.

! Cudzoziemiec musi złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy osobiście najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Biometryczna karta pobytu wydawana jest wyłącznie na terytorium Republiki Chorwacji, w odpowiednim posterunku policji/organie policji. Zezwolenie na pobyt (papierowa decyzja) jak i Kartę pobytu (plastik) wydaje Wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W Chorwacji nie stosuje się testu rynku pracy. Informacja starosty o możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy na lokalnym rynku pracy jest wymagana – poza wyjątkami, oraz gdy wykonywany zawód jest  określony w wykazie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Wojewody.

Czas pokaże, czy Chorwacja dołączy do listy, o której pisałam we wpisie Cztery kraje już zmieniły warunki uzyskania niebieskiej karty UE. Kiedy spodziewać się zmian w Polsce?

Zapraszamy do kontaktu w razie pytań dotyczących procedury i warunków uzyskiwania Niebieskich Kart UE w Polsce.


Zapoznaj się z pełną ofertą: Human Advisory Services