Ulgi podatkowe są dostępne dla każdego przedsiębiorcy bez względu na wielkość, branżę, profil działalności i poziom innowacyjności projektów B+R. To instrumenty znacznie prostsze od dotacji.

 
W zakresie ulg podatkowych Polska wypada na tle innych krajów europejskich bardzo korzystnie. Zarówno poziom możliwych odliczeń w ramach ulgi B+R jest wysoki, jak i stawka podatku w ramach IP Box jest niska.

Polska znajduje się w pierwszej trójce państw Unii Europejskiej zapewniających najbardziej preferencyjne ulgi podatkowe dla działalności B+R. Dla rodzimych firm oznacza to szansę na wysokie oszczędności, które można przeznaczyć na dalszy rozwój.
 

Ulgi a etap działalności

Szeroki wachlarz dostępnych instrumentów podatkowych można powiązać z różnymi etapami prowadzenia działalności. Dodatkowo ulgi podatkowe są rozwiązaniami komplementarnymi, co znaczy, że można je ze sobą łączyć i wzajemnie się uzupełniają.

  1. Działalność B+R, czyli tworzenie nowych lub ulepszanie istniejących procesów, usług i produktów – ULGA B+R >>
  2. Rozliczenie ulgi B+R w ramach wynagrodzeń pracowników prowadzących prace badawcze – ULGA NA INNOWACYJNYCH PRACOWNIKÓW >>
  3. Próbna produkcja i wprowadzenie na rynek produktów powstałych w wyniku działalności B+R – ULGA NA PROTOTYP >>
  4. Komercjalizacja wyników działalności B+RULGA IP BOX >>
  5. Inwestycja w nowe roboty produkcyjne – ULGA NA ROBOTYZACJĘ >>
  6. Promocja własnych produktów (marketing i reklama) – ULGA NA EKSPANSJĘ >>

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

 

 

Ulgi podatkowe w różnych branżach

Przeczytaj szczegółowe opisy branżowe pokazujące, z jakich ulg może skorzystać dany sektor, jakie przykładowe koszty może odliczyć i ile mogą wynieść potencjalne oszczędności.

Branża IT >>

Specyfika działalności tego sektora generuje mnóstwo szans na rozliczenie ulg podatkowych. Głównym kosztem działalności w branży IT są koszty osobowe, które stale rosną. A to stwarza możliwość coraz większych oszczędności.

Branża life science >>

Innowacje są niezbędne, aby sprostać dynamicznym wyzwaniom sektora life science. Rozwój nowych leków, terapii, urządzeń medycznych czy technologii diagnostycznych wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również znaczących nakładów finansowych. Środki na kolejne badania można uzyskać dzięki oszczędnościom z tytułu ulg podatkowych.

Branża produkcyjna >>

Sektor ten opiera się na innowacjach, automatyzacji i wprowadzaniu na rynek nowych produktów, co daje mu szerokie możliwości skorzystania z ulg podatkowych.
 

W ramach współpracy oferujemy

  • ocenę potencjału skorzystania z wybranych ulg
  • wsparcie w obszarze wszystkich ulg podatkowych (CIT i PIT)
  • zmapowanie procesów badawczo-rozwojowych
  • pełne zidentyfikowanie kosztów kwalifikowanych
  • przygotowanie wniosku o indywidualną interpretację podatkową
  • sprawdzenie prowadzonej dokumentacji projektowej
  • wycenę kwalifikowanych praw IP
  • asystowanie w rozliczeniu ulg podatkowych
  • bieżące doradztwo podatkowe
  • prowadzenie postępowań podatkowych czy sądowych w zakresie ulg
  • wsparcie w kontaktach z organami skarbowymi

W czym możemy Ci pomóc?

Co nas wyróżnia?

Połączenie wiedzy prawnej, podatkowej i technicznej

- nasz zespół składa się z inżynierów, doradców podatkowych, rzeczników patentowych, informatyków i prawników

Jakość i rzetelność

- analizujemy każdy projekt B+R bez względu na poziom jego skomplikowania
- to odróżnia nas od konkurencji

Silna i uznana marka

- prawie 20 lat doświadczenia na polskim rynku w pozyskiwaniu środków na projekty B+R
- większość naszych nowych klientów przychodzi do nas z polecenia

Kompleksowość doradztwa

- pozwala to na pełne wykorzystanie i łączenie możliwych źródeł wsparcia na działalność proinnowacyjną, np. ulga B+R, IP Box, Polska Strefa Inwestycji, dotacje z UE, grant rządowy

Ulgi podatkowe dla biznesu

Poznaj bliżej dostępne instrumenty

Pobierz raport

Ciekawe przypadki

Ulga B+R dla branży IT

Firma z branży IT opracowywała w 2022 roku nowe oprogramowanie wspomagające produkcję dla jednego ze swoich klientów. W ramach projektu niezbędne było zaprojektowanie całego systemu, kodowanie oraz testowanie wydajności. Kwota uzyskanej Ulgi B+R to 312 360  (od 2022 r. odpis od kosztów wynagrodzeń wynosi 200%).

Zwolnienie z podatku CIT dla firmy z branży chemicznej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji

Pozyskaliśmy dla czołowej polskiej firmy z branży chemicznej ponad 85 mln zł zwolnienia z podatku CIT w nowym systemie wsparcia inwestycji. Projekt był ambitny, ponieważ polskie przepisy nie precyzowały jasno, czy działalność firmy może ubiegać się o pomoc. Dlatego w ramach projektu nasz zespół najpierw pracował nad odpowiednią wykładnią przepisów z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii oraz UOKiK, by później przygotować wniosek i dokumentację niezbędną do wydania pozytywnej decyzji.

Zwolnienie z podatku CIT dla firmy z branży lotniczej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji

Dla firmy z branży lotniczej pozyskaliśmy 45 mln zł zwolnienia z podatku CIT w nowym systemie wsparcia inwestycji. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch światowych liderów branży lotniczej, którzy połączyli siły, aby zbudować w Polsce jedno z najnowocześniejszych centrów serwisowania silników lotniczych na świecie.

Subskrybuj blogi