Tzw. podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych, od lat budzi emocje i zainteresowanie zarówno wśród rządzących, jak i podatników. Choć wielokrotnie pojawiały się zapowiedzi jego zmiany lub całkowitego zniesienia, na razie pozostaje on na poziomie 19%. Dotyczy to m.in. dochodów z lokat, kont oszczędnościowych czy obligacji. W samym 2023 roku podatek ten zasilił budżet państwa na ponad 9 miliardów złotych.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dla branży IT

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to prostsza forma rozliczania podatkowego, popularna wśród mniejszych przedsiębiorców. Ten sposób rozliczenia podatkowego cieszy się szczególną popularnością w branży IT. Ada Karpała, ekspertka CRIDO w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, przedstawia w filmie najważniejsze kwestie związane z tym sposobem rozliczania.


Brak modyfikacji w planowanym budżecie

Na początku roku temat ten ponownie zyskał na popularności w sieci. Minister Finansów ogłosił, że trwają prace nad ograniczeniem podatku, ale nie nad jego zniesieniem. Mimo wcześniejszych zapewnień o planowanych zmianach, najprawdopodobniej nie wejdą one jednak w życie w 2025 roku. Rządowy projekt budżetu na 2025 rok nie zawiera bowiem żadnych odniesień do modyfikacji przepisów w zakresie podatku Belki.

Podsumowanie

Stabilność systemu podatkowego jest kluczowa dla zaufania inwestorów i oszczędzających. Częste zmiany w przepisach mogą wprowadzać niepewność i zniechęcać do inwestycji. Mimo gotowych założeń i deklaracji Ministerstwa Finansów, zmiany w podatku Belki najprawdopodobniej nie nastąpią w 2025 roku ze względu na brak ich uwzględnienia w projekcie budżetu na przyszły rok. Warto jednak śledzić dalsze działania rządu i być na bieżąco z informacjami dotyczącymi tego podatku.

Warto jednak pamiętać, że już teraz istnieją rozwiązania pozwalające nie płacić podatku Belki - oczywiście w ograniczonym zakresie. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule eksperta zespołu HAS w CRIDO – Arnolda Kowalskiego.

Link do artykułu: Jak na B2B płacić niskie składki i podatki oraz mieć wysoką emeryturę? 


Zapoznaj się z pełną ofertą: Human Advisory Services