W tym artykule przyjrzymy się kolejnemu wyrokowi Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego („WSA”), który orzekł, że przy bezemisyjnym połączeniu spółek „sióstr” nie dochodzi do powstania przychodu po stronie spółki przejmującej. Chodzi o typ połączenia uproszczonego, które odbywa się bez wydania nowych udziałów do wspólnika spółki przejmowanej (takie rozwiązanie zostało umożliwione podatnikom na podstawie nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych).

Znana jest Nam negatywna linia orzecznicza utrzymująca, że jeśli na połączeniu nie dochodzi do wydania udziałów to cała wartość przejętego majątku będzie stanowić przychód do opodatkowania w spółce przejmującej. O jednym z takich wyroków pisaliśmy w artykule opublikowanym w lipcu b.r. (link: https://crido.pl/blog-taxes/polaczenia-spolek-siostr-nadal-z-przychodem-wyrok-wsa/) .

Jednak tym razem sięgniemy do wyroku, który daję nadzieję na odejście od negatywnej dla podatników wykładni.

Sprawa dotyczyła połączenia spółek sióstr w trybie połączenia uproszczonego „bezemisyjnego” i pytania, czy tego typu połączenie skutkuje po stronie spółki przejmującej powstaniem przychód do opodatkowania  na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.

WSA pochylił się nad znaczeniem przepisów ustawy o CIT w połączeniu z regulacjami KSH. W uzasadnieniu ustnym[1] sąd wskazał,  że art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT nie będzie miał zastosowania tj. po stronie spółki przejmującej nie powstanie przychód w przypadku gdy nie dojdzie do emisji nowych udziałów.

Ponadto WSA odwołał się do definicji wartości emisyjnej. Jeżeli brak jest emisji udziałów (akcji), to nie można uznać, że wartość emisyjna wynosi 0. Jeśli nie ma emisji to nie ma od czego „wywieźć” wartości przychodu spółki przejmującej na skutek tego typu połączenia. W tym zakresie sąd odwołał się odmiennego, negatywnego orzeczenia WSA (I SA/Wr 104/24) twierdząc, że argumentacja jest błędna bo pomija znaczenie tej definicji.

Nie jest to pierwszy pozytywny wyrok dla podatników, np. ostatnio zostało opublikowane uzasadnienie do wyroku dot. bezemisyjnego połączenia spółek „sióstr” potwierdzającego brak przychodu po stronie spółki przejmującej, sygn. III SA/Wa 947/24.

Przyjmując, że tego typu reorganizacje mają uzasadnienie biznesowe, prowadzące do uzyskania konkretnych rezultatów ekonomicznych czy też zarządczych, to nie powinny być przedmiotem tego typu kontrowersji podatkowych. Jeśli mówimy o uproszczonym trybie to powinno to iść też w parze z „uroszczeniami” polegającymi na zachowaniu neutralności tego trybu połączenia.

Zaznaczamy, że do tej pory przepisy ustawy o CIT nie zostały dostosowane do nowelizacji KSH (art. 515 KSH pojawił się po przepisie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT). Z uwagi zatem na brak przepisu szczególnego w ustawie o CIT co do nowego trybu połączenia, oraz sporną praktykę, na ten moment najlepszym zabeczeniem jakie mogą uzyskać strony w tego typu reorganizacjach może być uzyskanie interpretacji indywidualnej i liczenie się ze sporem oraz pozytywnym rozstrzygnięciem dopiero na etapie sądowo-administracyjnym.

Inne wpisy na ten temat opublikowane na blogu:

Czy można opodatkować coś czego nie ma? Połączeń spółek sióstr ciąg dalszy - sprzeczne wyroki WSA

Połączenia spółek sióstr nadal z przychodem – wyrok WSA

(Nie)neutralne podatkowo nowe połączenie uproszczone

[1] Artykuł oparty na uzasadnieniu ustnym do omawianego wyroku, uzasadnienie pisemne nie jest jeszcze dostępne.( sygn. III SA/Wa 1425/24)


Więcej na ten temat: Dziel i łącz