W związku z licznymi wątpliwościami związanymi z wykonywaniem obowiązków dotyczących raportowania JPK_KR_PD oraz JPK_KR_ST Ministerstwo Finansów zamieściło odpowiedzi na zadawane pytania (Q&A), które w założeniu mają rozwiewać narastające wątpliwości w tym zakresie. Pomimo tego, że nie stanowią one wiążącego źródła prawa wskazują one na oczekiwania MF w zakresie przyszłego raportowania plików JPK CIT.

Poniżej prezentujemy w naszej ocenie trzy najbardziej interesujące odpowiedzi MF w zakresie obowiązków dotyczących JPK CIT.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: JPK_CIT od kiedy i jak się przygotować

W nagraniu eksperci CRIDO, Michał Szwed i Tomasz Groszyk, omawiają finalny kształt rozporządzenia o JPK CIT i związane z tym wyzwania. Dzielą się również doświadczeniami z prowadzonych przez siebie projektów. Warto posłuchać!


1. Znaczniki do kont podatkowych – co z kontami niejednorodnymi?

Wiele skierowanych do MF pytań dotyczyło obowiązku tworzenia dedykowanych kont podatkowych. Jest to szczególnie istotne dla podatników aktualnie posiadających tzw. „konta niejednorodne” gdzie ujmowane są jednocześnie pozycje podatkowe i niepodatkowe, w wyniku czego nie będzie możliwe nadanie takim kontom obowiązkowych znaczników podatkowych.

Odpowiedzi MF dotyczące tego zagadnienia nie są jasne, jednakże:

  1. odwołują się one art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, który nakazuje prowadzenie ksiąg podatkowych w sposób umożliwiający ustalenie wyniku podatkowego, a więc również ustalenia kwot tzw. różnic przejściowych oraz trwałych raportowanych w ramach węzła RPD (dodatkowe dane podatkowe),
  2. zdają się sugerować, że podatnicy powinni wykorzystywać konta wynikowe albo konta bilansowe, oraz
  3. kwoty wykazywane w węźle RPD powinny uzgadniać się z kwotami ujmowanymi na podatkowych kontach wynikowych lub pozabilansowych.

Dodatkowo to stanowisko zdaje się potwierdzać struktura znaczników podatkowych dla kont, która pokrywa się z pełnym zakresem danych wykazywanych w ramach węzła RPD.

W związku z powyższym może się okazać, że wraz z wejściem w życie przepisów obligujących do przekazywania struktury JPK_KR_PD w pełnym zakresie, podatnicy będą zobligowani do utworzenia podatkowych kont wynikowych lub pozabilansowych.

Komunikaty wysyłane w tym zakresie przez Ministerstwo Finansów na przestrzeni ostatnich miesięcy zmieniały się. Przedstawiciele resortu zdawali się – przez długi czas – rozumieć, że system finansowo-księgowy nie jest jedynym narzędziem wykorzystywanym na potrzeby kalkulacji CIT, a przejście z wyniku bilansowego na podatkowy dokonywane jest z pomocą dodatkowych kalkulacji. Przedsiębiorcy sygnalizowali ponadto, że w części systemów ERP możliwe jest dodawanie do tych „niejednorodnych” kont innych parametrów, które pozwalają na wydzielenie części „podatkowej” i „niepodatkowej” zapisów. Obecne stanowisko Ministerstwa powoduje, że przedsiębiorcy powinni ustalić na ile wyodrębnienie dodatkowych kont jest możliwe z perspektywy ich systemów i wytycznych grup, w których działają. Dzięki temu, w przypadku potwierdzenia restrykcyjnych oczekiwań przez przedstawicieli władz, być w stanie wprowadzić odpowiednie modyfikacje.

2. Dane dotyczące już amortyzowanych środków trwałych

Jak szerzej pisaliśmy w artykule "Nowy projekt rozporządzenia w sprawie JPK CIT - co nas czeka?", w trakcie prac legislacyjnych pojawiły się wątpliwości dotyczące tego czy w związku z koniecznością raportowania daty wykreślenia środków trwałych oraz WNiP amortyzowanych przed 1 stycznia 2025 r. nie będzie konieczne wykazywanie większej ilości danych niż wynikająca wprost z brzmienia przepisów (np.: daty wprowadzenia ŚT albo WNiP do ewidencji).

W jednym z zadanych pytań podatnik chciał się upewnić czy w przypadku środków trwałych wprowadzonych do ewidencji przed 1 stycznia 2025 r. powinien wykazywać wszystkie dane wskazane we wszystkich możliwych polach (a więc obejmujących znaczniki od E_1 do E_31). MF odpowiedziało natomiast, że ewidencje ŚT oraz WNiP w zakresie ŚT lub WNiP przyjętych do używania po tej dacie nie muszą być uzupełniane o dodatkowe dane takie jak m.in. data nabycia, wytworzenia, lub przyjęcia do używania. W takim przypadku obowiązkowe do wypełniania pola należy uzupełnić o informację „brak obowiązku” albo minimalnej możliwej do uzupełnienia daty, tj.: 1 stycznia 1900 r.

Tym samym Ministerstwo Finansów wskazało, że w przypadku wykreślenia ŚT oraz WNiP już amortyzowanych w chwili wejścia w życie przepisów o JPK CIT nie będzie konieczne wskazywanie innych dodatkowych danych niż data ich wykreślenia (ewentualnie numeru KSEF faktury dokumentującej ich zbycie jeśli został nadany).

3. Obowiązek składania JPK_KR_PD i JPK_ST_KR osobno przez spółki wchodzące w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej

Zgodnie z odpowiedzią MF obowiązane do składania osobnych  plików JPK_KR_PD i JPK_ST_KR są odpowiednio wszystkie spółki tworzące podatkową grupę kapitałową. Spółki będą musiały wysyłać we własnym imieniu i w zakresie prowadzonych przez nie ksiąg rachunkowych oraz ewidencji ŚT i WNiP, w tym również w zakresie węzła RPD struktury JPK_KR_PD. W ocenie MF źródłem tego obowiązku jest art. 9 ust. 1g ustawy o CIT, który mówi, że obowiązek przesyłania ksiąg rachunkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego stosuje się odpowiednio do spółek tworzących PGK.

Odpowiedź MF jest o tyle zaskakująca, że w przypadku PGK roczne zeznanie CIT (deklaracja CIT-8AB) jest składana wyłącznie przez podmiot reprezentujący PGK. Jest to uzasadnione tym, że wynik podatkowy grupy jest analizowany łącznie i tylko łączna analiza danych z ksiąg podatkowych wszystkich członków PGK może być miarodajna z perspektywy oceny prawidłowego ustalenia wyniku podatkowego grupy. W związku z tym niektóre dane, które będą podlegać raportowaniu w ramach węzła RPD nie będą obliczalne na poziomie spółek wchodzących w skład PGK. Tym samym zaproponowane przez MF odpowiednie stosowanie przepisów o raportowaniu ksiąg rachunkowych przez PGK w kontekście JPK CIT wydaje się być nieintuicyjne chociaż takie podejście ma oparcie w przepisach.

Pełną listę pytań i odpowiedzi Ministerstwa Finansów znajdą Państwo pod tutaj.


Zapoznaj się z pełną ofertą: JPK CIT – przygotuj się z nami na nowe obowiązki