Osoby wynajmujące mieszkania krótkoterminowo przez platformy takie jak np. Booking.com lub Airbnb powinny dobrze zweryfikować swoje dotychczasowe rozliczenia podatkowe – wkrótce fiskus może ruszyć ze znacznie efektywniejszymi kontrolami niż dotychczas dzięki danym, które dostanie w nowym roku.

Wtedy właśnie Krajowa Administracja Skarbowa ma otrzymać raporty zawierające dane osób korzystających z platform i zarabiających za ich pomocą m.in. na najmie krótkoterminowym. Raportowaniem objęte są wszystkie osoby, które choć raz udzieliły w ten sposób noclegu po 1 stycznia 2023 r. Na podstawie otrzymanych danych fiskus nie będzie mieć problemu, by wytypować do kontroli wynajmujących, którzy mogli niewłaściwie rozliczyć swoje podatki.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Opodatkowanie indywidualnych przedsiębiorców. Co forma opodatkowania w praktyce oznacza dla początkującego przedsiębiorcy?

Jak forma opodatkowania w praktyce wpływa na bieżącą jednoosobową działalność przedsiębiorcy? Zapraszamy na film.


A warto wiedzieć, że podatków do zapłaty w przypadku najmu krótkoterminowego jest niemało – usługi te mogą bowiem nie być traktowane jak najem prywatny, przy którym wystarczy odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 8,5% przychodu (lub 12,5% po przekroczeniu 100 tys. zł przychodu rocznie). Dochody z takiego najmu należy rozliczać w sposób właściwy dla działalności gospodarczej. To oznacza, że poza podatkiem dochodowym, którego wysokość zależy od wybranej metody opodatkowania (a w razie niedokonania uprzednio tego wyboru zostanie ona ustalona w oparciu o progresywne stawki sięgające nawet 32% dochodu), na wynajmujących może ciążyć obowiązek zapłaty VAT wynoszącego 8% (dla świadczonych usług noclegowych) i 23% (dla prowizji dla portali rezerwacyjnych, który może dodatkowo podlegać mechanizmowi odwróconego obciążenia, tj. reverse charge). Do tego konieczne może okazać się uregulowanie zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatków i opłat lokalnych, w zależności od indywidualnej sytuacji podatnika.

Należy mieć na uwadze, że nieprawidłowości w rozliczaniu dochodów mogą skutkować konsekwencjami, które obejmują nie tylko konieczność zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami, ale też sankcje przewidziane w kodeksie karnym skarbowym. Niekiedy kar można uniknąć, podejmując odpowiednie kroki, takie jak np. złożenie tzw. czynnego żalu.

Warto więc przejrzeć swoje dokumenty dotyczące wynajmu z ostatnich pięciu lat i sprawdzić, czy wszystkie transakcje zostały prawidłowo zadeklarowane i opodatkowane. W razie wątpliwości warto również porozmawiać z doradcą podatkowym, by dopasować właściwe działania do swojej indywidualnej sytuacji.


Zapoznaj się z pełną ofertą: Human Advisory Services