Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która dotyczy przyjęcia dokumentu "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030".

"Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo – czyli strategia migracyjna przyjęta. Decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana" – napisał we wtorek w serwisie X premier RP Donald Tusk.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Kontrola legalności zatrudnienia i pobytu w Polsce

Kontrola legalności zatrudnienia i pobytu w Polsce to temat, który w ostatnich miesiącach jest tematem wielu doniesień prasowych. Wykrywane są w tym zakresie liczne nieprawidłowości, co powoduje, że zwiększa się liczba kontroli. Tym samym mogą dotyczyć również tych podmiotów, które dochowują należytej staranności w zakresie legalizacji zatrudnienia cudzoziemców. Zapraszamy na film.


Strategia opisuje sposoby odzyskania przez Polskę kontroli nad procesami migracyjnymi Integralną częścią jest też bezpieczeństwo państwa w tym zatrzymanie nielegalnej imigracji na wschodniej granicy. Pandemia, wojna w Ukrainie, afera wizowa, niepokój na granicy polsko-białoruskiej, wydawanie dokumentów cudzoziemcom z zaniedbaniem i pominięciem kluczowych obowiązujących przepisów i zasad, późniejsze wykorzystanie tych dokumentów niezgodnie z celem przez cudzoziemców (m.in. program Poland Business Harbour), przewlekłość postępowań, problemy z integracja i asymilacja cudzoziemców ze społeczeństwem polskim – to są zagadnienia, których wystąpienie najprawdopodobniej spowodowało decyzję o uchwaleniu nowej strategii. W ostatnich kilku latach zaszło sporo zmian, wśród czego zabrakło jasno opisanej i doprecyzowanej informacji o tym jak sobie radzić i co należy robić w szczególnych sytuacjach.

„Nasz kraj w bardzo krótkim czasie zmienił swój status z państwa emigracyjnego w imigracyjne. Obecnie w Polsce z zamiarem długoterminowego pobytu przebywa ok. 2,5 mln cudzoziemców. Jednocześnie, od 2016 roku Polska nie posiada kompleksowej strategii migracyjnej. Istnienie strategicznego dokumentu w tej kwestii jest niezbędne, by podejmować odpowiedzialne i spójne działania, uwzględniające przede wszystkim bezpieczeństwo naszego kraju”. – czytamy w informacjach projektu uchwały.

Najważniejsze założenia strategii migracyjnej

Priorytetem w kwestii migracji jest i będzie bezpieczeństwo państwa.

Poza tym, główne kierunki działań wskazane przez dokument liczący ponad 30 stron i ośmiu rozdziałów stanowiący załącznik do uchwały dotyczą:

  • dostępu do terytorium Polski – w tym transparentną politykę wizową.
  • dostępu do ochrony krajowej i międzynarodowej: zmiana podejścia dotyczącego prawa do azylu na poziomie unijnym i międzynarodowym oraz dostosowania go do obecnej sytuacji migracyjnej, z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa oraz kierunkową propozycję zmiany procedur.
  • dostępu do rynku pracy - kryteria dostępu cudzoziemców do rynku pracy, tak aby uzupełniali oni niedobory w zawodach deficytowych, a jednocześnie nie kreowali potencjalnych nowych wyzwań dla stabilnej sytuacji zatrudnieniowej w Polsce oraz kwestię zasad prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców.
  • migracji edukacyjnych – zasady dostępu cudzoziemców do polskiego systemu szkolnictwa wyższego oraz policealnego, bardziej uregulowane wykorzystywanie wyłącznie dla łatwego uzyskania możliwości legalnego wjazdu i pobytu.
  • obywatelstwa i repatriacji - polityka państwa dotyczącą nabywania obywatelstwa polskiego przez cudzoziemców oraz repatriacji osób polskiego pochodzenia(w tym się także do instrumentu polityki migracyjnej, jakim jest „Karta Polaka”.).
  • kontaktu z diasporą - zasady polityki polonijnej, w tym dotyczące utrzymywania kontaktów z diasporą. Chodzi także o współpracę pomiędzy instytucjami państwa a podmiotami reprezentującymi Polonię oraz Polki i Polaków za granicą,
  • wsparcie integracji - założenia włączania i integracji imigrantów z polskim społeczeństwem, akceptacja przez cudzoziemców norm i zasad obowiązujących w polskim społeczeństwie powrotów polskich migrantów do Polski. 49 Centrów Integracji Cudzoziemców (CIC) ma powstać na terenie Polski. „W ramach strategii integracyjnej warto dążyć do spójności społecznej poprzez promowanie wspólnych wartości, które łączą różne grupy społeczne. Istotne jest unikanie tworzenia społeczności równoległych, które mogą prowadzić do erozji społecznej. 

Efektem wdrożenia Strategii migracyjnej będzie stworzenie tak bardzo potrzebnych , przejrzystych i bezpiecznych zasad imigracji do Polski, kontrolowanej przez instytucje państwowe. (źródło: KPRM)


Zapoznaj się z pełną ofertą: Human Advisory Services