W piątek – 4 października 2024 r. – TSUE wydał wyrok w sprawie C-475/23, dotyczący prawa do odliczenia VAT od zakupu towaru udostępnionego nieodpłatnie podwykonawcy.

Rumuński sąd zapytał Trybunał, czy można odmówić podatnikowi prawa do odliczenia VAT od zakupu towaru (tu: suwnicy), później udostępnionej nieodpłatnie podwykonawcy. Trybunał orzekł, że art. 168 lit. a) dyrektywy VAT sprzeciwia się takiej praktyce, o ile udostępnienie nie wykracza poza niezbędne minimum dla opodatkowanych transakcji podatnika.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Odliczenie VAT naliczonego – zasady

Ustawa VAT wprowadza jedną prostą zasadę dotycząca odliczania podatku. Mianowicie odliczyć możemy wszystko, co związane jest z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jak wygląda to w praktyce? Zapraszamy na film.


TSUE podkreślił konieczność ustalenia bezpośredniego i ścisłego związku między nabyciem towaru (suwnicy) a opodatkowanymi transakcjami. W analizowanej sprawie bez wskazanego urządzenia przetworzenie wyrobów o znacznej masie byłoby niemożliwe, co oznacza, że jej nabycie było niezbędne dla działalności gospodarczej tego podatnika.

Trybunał zaznaczył, że samo nieodpłatne udostępnienie suwnicy nie uzasadnia odmowy prawa do odliczenia VAT, jeśli wykazano związek z opodatkowanymi transakcjami. Sąd krajowy powinien zbadać, czy udostępnienie ograniczało się do niezbędnego minimum. Jeśli tak,  prawo do odliczenia przysługuje w pełni. W przeciwnym wypadku, może być proporcjonalnie ograniczone.

Dla podatników oznacza to konieczność dokładnego dokumentowania celu i zakresu udostępniania majątku. Warto precyzyjnie określać w umowach z podwykonawcami zakres i cel udostępnienia oraz jego związek z opodatkowanymi transakcjami podatnika przekazującego nieodpłatnie towary.


Zapoznaj się z pełną ofertą: Doradztwo VAT