Zmiany w prawie pracy | lipiec 2024

Zachęcamy do zapoznania się z newsletterem HRstacja | Zmiany w prawie pracy przygotowanym przez ekspertów z zespołu Prawa Pracy oraz zespołu Human Advisory Services w CRIDO.

 

Pobierz newsletter w >>PDF (wersja PL i ENG)

Zmiany w prawie pracy

Ustawa o ochronie sygnalistów została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że 25 września 2024 r. wejdzie w życie. Do tego czasu należy przygotować kanały i procedurę zgłoszeń wewnętrznych. W procedurze należy uregulować m.in. osoby upoważnione przez podmiot prawny do przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych czy rozstrzygnąć kwestię przyjmowania lub odmowy przyjmowania zgłoszeń anonimowych. Co istotne, uchwalenie procedury wymaga konsultacji ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami osób świadczących pracę na rzecz podmiotu prawnego, co również należy uwzględnić przy przygotowywaniu procedury. Przepisy dotyczące zgłoszeń zewnętrznych zaczną obowiązywać od 25 grudnia 2024 r.

Przypominamy, że w roku 2024 wynagrodzenie minimalne zmienia się dwukrotnie. Od 1 lipca 2024 r. kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 4300 zł brutto. Z kolei, jeśli chodzi o stawkę godzinową to od 1 lipca 2024 r. minimalna stawka godzinowa za pracę dla określonych umów wynosi 28,10 zł brutto. Co istotne, wzrost minimalnego wynagrodzenia powoduje również wzrost innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy, które są liczone na jego podstawie (np. wynagrodzenie za czas przestoju).

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Proponuje się w nim m.in. otwarty katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy czy wprowadzenie możliwości skorzystania ze wsparcia mediatora, które ma na celu ułatwienie stronom prowadzenie rokowań nad układem zbiorowym pracy. Zakłada się również wprowadzenie określonego czasu obowiązywania układu zbiorowego pracy, co ma na celu zwiększenie dynamiki rokowań. W projekcie ustawy przewidziano dwa okresy obowiązywania układu zbiorowego pracy: 5 lat dla zakładowego układu zbiorowego pracy oraz 10 lat dla ponadzakładowego układu zbiorowego pracy. Aktualnie projekt jest na etapie uzgodnień.

Wysokie temperatury wypływają na wydajność i bezpieczeństwo pracowników, a na pracodawcach ciąży obowiązek zapewniania bezpiecznych i higienicznych
warunków pracy. Kiedy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28 stopni, a przy pracach na otwartej przestrzeni – 25 stopni, pracodawcy są dodatkowo zobowiązani do zapewnienia pracownikom nieodpłatnie napojów w odpowiedniej temperaturze i ilości. Przepisy zabraniają zatrudniania pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni, a wilgotność powietrza 65%.

Ponadto Kodeks pracy daje pracodawcom możliwość wprowadzenia dodatkowych przerw w czasie pracy albo udzielenia pracownikom zgody na wcześniejsze wyjście z pracy w upalny dzień, co jednak istotne – nie mogą one powodować obniżenia wynagrodzenia.

Reformy te są częścią działań mających na celu dostosowanie się do wymogów dyrektywy UE w sprawie niebieskiej karty z 2021. Włochy, Grecja, Luksemburg
i Holandia zmieniły warunki przyznawania Niebieskiej Karty UE, dokumentu potwierdzającego prawo obywateli państw trzecich świata do pobytu w Unii Europejskiej w celu podjęcia pracy dla wykwalifikowanych pracowników cudzoziemców. Głównie zmiany dotyczą wysokości minimalnego wynagrodzenia,
posiadanych kwalifikacji czy maksymalnego terminu ważności zezwolenia.

Więcej informacji na blogu CRIDO >> Podatki w biznesie

Połowa roku to dobry moment, aby upewnić się, czy zobowiązania, jakie pracodawca wpłaca do ZUS i na konto PFRON są w prawidłowej wysokości.
Ciągle zwiększająca się ilość przepisów, w tym przepisów dotyczących obowiązkowych składek związanych z wynagrodzeniem z tytułu zatrudnienia nie upraszcza prowadzenia biznesu. Co więcej, duża ilość zmian może spowodować nadpłacenie poszczególnych składek.
Co jest jednak dobre w polskim systemie składowym to to, że każdy pracodawca ma możliwość zweryfikować swoje rozliczenia (nawet do 5 lat wstecz) i jeżeli
nadpłacał jakąkolwiek składkę - może skorygować swoje dokumenty i ją odzyskać. Ponieważ wakacje to czas, kiedy nie ma tak czasochłonnych obowiązków jak wystawianie PIT-11, odpowiedzi na pytania pracowników składających swoje roczne zeznania podatkowe czy zamykanie roku i wypłata bonusów, warto wykorzystać go na zweryfikowanie swoich rozliczeń. Taką weryfikację można zrobić samodzielnie lub ze wsparciem doświadczonego doradcy.

Dzieje się w prawie pracy

Dziękujemy

Wiadomość została wysłana.

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Subskrybuj blogi