Jeśli z Polskim Ładem już się pogodziłeś, a o KSeF jeszcze nie myślisz, wiedz – wszystko jeszcze przed Tobą oraz znajomymi księgowymi i podatkowcami – zbliża się bowiem SLIM VAT 3! I ponownie dotyczy przeróżnych obszarów, od wieloaspektowego rozliczania WNT/WDT, e-commerce, usług finansowych, po kalkulację WSS czy wydawanie WIT/WIA//WIP.

Plan wdrożenia regulacji to ostatni kwartał 2022 r., więc tuż przed startem obligatoryjnego KSeF, przedsiębiorcy będą mieli szansę kolejny raz zmieniać ustawienia dotyczące fakturowania.

Tymczasem do 23 lutego potrwają prekonsultacje dotyczące pakietu SLIM VAT 3. Założenia i kierunki proponowanych zmian zostały opublikowane na stronie Ministerstwa Finansów.

Jak wskazał ówczesny wiceminister finansów Jan Sarnowski: „Zaproponowaliśmy usunięcie lub redukcję długiej listy niepotrzebnych obowiązków, które dotychczas ciążyły na przedsiębiorcach. Dzięki informatyzacji KAS wiele z nich nie ma już racji bytu”. Czy faktycznie przed nami tylko uproszczenie uciążliwych obowiązków?

Kurs dla korekt faktur

Po regulacji kwestii momentu ujęcia faktur korygujących nadchodzi czas na dookreślenie budzących często wątpliwości zasad przeliczania kursów walutowych dla faktur korygujących. Oto efekt:

  • korekta zbiorcza in minus w związku z rabatem – w takiej sytuacji przewidziana będzie możliwość zastosowania kursu przeliczeniowego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia zbiorczej faktury korygującej.
  • uproszczenie dotyczy tylko transakcji krajowych i stanowiących WNT, tylko korekt in minus spowodowanych udzieleniem upustu lub obniżki. I to budzi największe wątpliwości – co z korektami in plus, korektami in minus spowodowanymi np. zwrotami towaru w danym okresie i importem usług? Czemu tyko transakcje krajowe i WNT w tych konkretnych sytuacjach mają się wyróżniać i czy to na pewno objęcie tylko dwóch przypadków szczególnym traktowaniem to jest uproszczenie?

WNT

Aby odliczyć VAT z tytułu WNT, podatnik nie będzie musiał czekać na fakturę od kontrahenta (podobnie jak ma to miejsce w imporcie usług).

WDT

W przypadku zaraportowania WDT ze stawką krajową otrzymanie dowodów dla stawki 0% skutkować będzie ujęciem korekty rozliczenia za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy – zazwyczaj w dacie wystawienia faktury (a nie jak dotychczas – za okres, w którym dokonano dostawy).

MPP

SLIM VAT 3 wprowadza możliwość wykorzystania środków z rachunku VAT do zapłaty kolejnych danin:

  • podatku handlowego;
  • podatku od wydobycia niektórych kopalin;
  • podatku tonażowego;
  • opłaty od „małpek”;
  • opłaty cukrowej.

Proponowany jest również umożliwienie przekazania środków z rachunku VAT pomiędzy podmiotami z Grupy VAT.

WSS

Pierwsze od lat zmiany w zakresie współczynnika mogą pozwolić na oszczędność do 10 000 PLN / rok:

  • w przypadku WSS na poziomie 99% pełne odliczanie VAT od wydatków mieszanych możliwe będzie gdy potencjalnie nieodliczalny VAT nie przekroczy 10 000 PLN;
  • podatnik będzie mógł zrezygnować z dokonania rocznej korekty odliczonego VAT za pomocą proporcji wstępnej, jeśli łącznie:
    • finalny WSS jest mniejszy niż wstępny WSS;
    • różnica nie przekracza dwóch punktów procentowych (już po zaokrągleniu?);
    • potencjalnie nieodliczalny VAT w związku z roczną korektą nie przekroczyłby 10 000 PLN.

Pozostałe propozycje

  • zwolnienie od VAT usług zarządzania funduszami inwestycyjnymi – dotyczyć będzie zarówno zarządzania funduszami z siedzibą w Polsce jak i z siedzibą w innych krajach UE;
  • faktury zaliczkowe i końcowe – gdy otrzymanie zaliczki będzie miało miejsce w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym powstanie obowiązek podatkowy dla transakcji, podatnik nie będzie zobowiązany wystawiać osobnych dokumentów potwierdzających otrzymaną zaliczkę i zrealizowaną transakcję. Ale tak łatwo nie będzie – jedna faktura będzie musiała wskazywać zarówno na datę transakcji jak i datę otrzymania zapłaty;
  • zmiana definicji „małego podatnika” – aby więcej podmiotów mogło rozpoznawać obowiązek podatkowy z chwilą otrzymania zapłaty (metoda kasowa), zwiększany jest limit sprzedaży do osiągnięcia przez małego podatnika z 1 200 000 € do 2 000 000 € brutto;
  • pakiet e-Commerce – pojawia się możliwość skorygowania rozliczenia nie przez sprzedawcę, a przez cudzoziemca w państwie konsumpcji;
  • kasa fiskalna on-line i kasa wirtualna – podatnik będzie mógł zrezygnować z drukowania raportów fiskalnych i dokumentów niefiskalnych wystawianych na kasie;
  • sankcje VAT – ustawodawca planuje uzależnić nałożenie sankcji VAT od tego, czy podatnik działał z należytą starannością w sprawie, a same stawki ulegną obniżeniu do 10% i 5%;
  • wydawanie Wiążących Informacji Taryfowych (WIT), Wiążących Informacji Akcyzowych (WIA) i Wiążących Informacji o Pochodzeniu (WIP) oraz rozpatrywanie spraw odwoławczych przekazane będzie w ręce Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, już teraz odpowiedzialnego za wydanie indywidualnych interpretacji prawa podatkowego.

 

Autorzy wpisu:

Aleksandra Plichta, starszy menadżer w CRIDO

Anna Gonkowska, konsultant w CRIDO