W odpowiedzi na dynamiczny rozwój handlu za pośrednictwem Internetu oraz coraz większą popularność platform cyfrowych, Unia Europejska wprowadza nowe przepisy w celu opodatkowania transakcji realizowanych z udziałem platform. Jest to pokłosie pandemii Covid, kiedy to znaczna część sprzedaży przeniosła się do Internetu i zmienił się model biznesowy wielu przedsiębiorców.


Zobacz film: Transakcje łańcuchowe – zasady rozliczania

Rozliczanie transakcji łańcuchowych to jedno z bardziej skomplikowanych zagadnień w obszarze VAT. Zapraszamy na film wyjaśniający kompleksowo zasady tych rozliczeń.


Unia Europejska przygląda się nowym trendom na rynku i podejmuje stosowne działania, które mają na celu przeciwdziałanie tworzeniu się szarej strefy i zmniejszenie luki VAT. W ramach inicjatywy VAT in the Digital Age” (ViDA) unijny legislator dąży do zapewnienia skuteczniejszego opodatkowania usług krótkoterminowego wynajmu lokali mieszkalnych oraz przewozu osób realizowanych za pośrednictwem platform internetowych. ViDA rozszerza definicję dostawcy, obejmując nią platformy cyfrowe jako pośredników w transakcjach (tzw. „uznany dostawca”). Platformy będą odpowiedzialne za pobieranie i odprowadzanie VAT od transakcji realizowanych za ich pośrednictwem. Natomiast przypisanie platformie roli uznanego dostawcy nie będzie następować z automatu – taki model będzie miał zastosowanie w sytuacji, gdy sprzedawca (usługodawca) nie zadeklaruje, że rozlicza VAT od tych transakcji.

Pakiet ViDA jest nadal na etapie procedowania przez ECOFIN (Economic and Financial Affairs Council). Prace nie zostały jeszcze zakończone ze względu na sprzeciw zgłoszony przez przedstawicieli Estonii  w zakresie wprowadzenia reżimu „uznanego dostawcy” dla platform cyfrowych mimo starań jakie podejmowała prezydencja belgijska w celu osiągnięcia porozumienia. ViDA nie została ujęta na liście priorytetów obecnej prezydencji węgierskiej, która trwa do końca 2024 roku. Niemniej jednak, właściciele platform cyfrowych powinni pozostać czujni i monitorować kiedy i w jakim zakresie ViDA zostanie przyjęta.

Jednak ViDA to nie jedyne zmiany jakie dotyczą platform cyfrowych. Od 1 lipca 2024 r. obowiązują przepisy ustawy z 23 maja 2024 r. o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r., poz. 879), implementujące Dyrektywę DAC7 do polskiego porządku prawnego. Przepisy DAC7 zostały przyjęte w Unii Europejskiej od 1 stycznia 2023 r., natomiast w Polsce weszły w życie od 1 lipca 2024 r. Pierwsze obowiązki sprawozdawcze właściciele platform będą musieli wypełnić w do 31 stycznia 2025 r.

Właściciele platform (w tym stron internetowych i aplikacji mobilnych), za pośrednictwem których inne podmioty (i) udostępniają i wynajmują nieruchomości, (ii) świadczą usługi osobiście, (iii) sprzedają towary, (iv) udostępniają środki transportu – będą zobowiązani do zbierania i przekazywania danych o użytkownikach do organów podatkowych. Tym samym organy podatkowe będą otrzymywać informacje o transakcjach, które powinny zostać opodatkowane VAT.

Konstrukcja przepisów DAC7 sprawia, że mogą one być interpretowane bardzo szeroko. Wielu operatorów platform oraz podmiotów uczestniczących w obrocie internetowym może mieć trudności z prawidłowym określeniem czy nowe obowiązki dotyczą również ich działalności. Dlatego już teraz warto przeanalizować swoje obowiązki wynikające z DAC7 tak aby możliwe było zebranie i zaraportowanie danych w wymaganym terminie.