Po gorączce styczniowego raportowania TPR-C uspokajam – nie ma nowej ustawy ani rozporządzenia. Jednak to nie znaczy, że w cenach transferowych nic się nie dzieje i można udać się na długi urlop. Zmiany zachodzące na arenie globalnej skutkują nowymi wyzwaniami również w cenach transferowych.

Pod koniec stycznia międzynarodowa sieć firm doradczych Taxand, do której należy CRIDO, zorganizowała globalną konferencję w zakresie cen transferowych, na której dyskutowano o aktualnie gorących tematach w cenach transferowych:

  1. Mobilność pracowników i jej wpływ na politykę cen transferowych – praca zdalna, pracacje i inne formy pracy z innego kraju dla organizacji w kraju macierzystym powinny zainteresować nie tylko działy HR, ale również działy finansowo-podatkowe. Trend do przenoszenia się z pracą (choćby czasowo) do państw o przyjaźniejszej temperaturze i pięknych plażach wydaje się przybierać na sile i może mieć swoje konsekwencje podatkowe dla firmy zatrudniającej taką osobę (nie zawsze świadomej, że pracownik mieszka tymczasem w innym kraju).
  2. Filar II OECD – jesteśmy coraz bliżej implementacji globalnego minimalnego podatku dochodowego i warto zgłębić temat, aby choćby zweryfikować, czy i w jakim stopniu dotyczy danej grupy kapitałowej, bo odpowiedź na to proste pytanie bynajmniej nie jest prosta.
  3. Korekty cen transferowych – nie jesteśmy odosobnieni w naszych rodzimych wyzwaniach, czy i jak dokonać korekty TP, zwłaszcza, jeżeli druga strona transakcji takich korekt nie akceptuje / ma swoje krajowe wymogi w tym zakresie.

Jako CRIDO przygotowaliśmy dla Państwa podsumowanie aktualnych trendów. Przedstawimy je podczas webinaru, który odbędzie się w najbliższych tygodniach. Zapraszamy do śledzenia naszych kanałów, wkrótce uruchomimy zapisy.


Zobacz nagranie: Safe Harbour dla transakcji finansowych