Co roku podatkowcy, księgowi czy kontrolerzy finansowi (w zależności od tego komu przypada ta przyjemność) ze spółek należących do grup kapitałowych (ale nie tylko) zadają sobie pytanie, czy obowiązek przygotowywania dokumentacji cen transferowych dotyczy ich firm. Analiza tego obowiązku jest kluczowa dla przedsiębiorstw, które realizują transakcje z podmiotami powiązanym, ale nie tylko. Wydawałoby się bowiem, że dotyczy on tylko spółek powiązanych ze sobą kapitałowo, ale jak się okazuje jest dużo, dużo szerszy.

Jednym z głównych wyzwań jest identyfikacja, czy dany podmiot spełnia kryteria formalne dla obowiązku przygotowania dokumentacji. W polskim systemie podatkowym obowiązek ten zależy m.in. od tego czy dany podmiot osiągnął dochód czy stratę podatkową, czy realizuje transakcje z podmiotami krajowymi czy zagranicznymi, czy korzysta z szeregu rodzaju zwolnień lub uproszczeń oraz wreszcie jaka jest wartość realizowanej przez niego transakcji. Dodatkowo, w ciągu ostatnich kilku lat stosowne przepisy ulegały często zmianom, co może wprowadzać dodatkową niepewność.

Kolejnym wyzwaniem jest poprawna klasyfikacja transakcji i zrozumienie, które z nich są objęte obowiązkiem dokumentacyjnym. Dotyczy to nie tylko transakcji typowo handlowych, ale również usługowych, finansowych czy nawet kapitałowych. Nie dziwne więc, że często występują trudności w rozstrzyganiu, czy dana transakcja kwalifikuje się jako podlegająca obowiązkowi dokumentacji. A przecież obok obowiązku dokumentacyjnego jest jeszcze konieczność przygotowania analiz cen transferowych oraz zaraportowanie transakcji w informacji TPR-C.

Konia z rzędem temu, kto bez mrugnięcia okiem i cienia zawahania jest w stanie potwierdzić spełnienie lub nie obowiązku przygotowywania dokumentacji cen transferowych przez daną spółkę dla jej transakcji kontrolowanych.

Czy transakcja wymaga przygotowania dokumentacji cen transferowych? 

Aby ułatwić przedsiębiorcom ten proces, eksperci CRIDO, a zarazem członkowie zespołu uznawanego wielokrotnie za grono najlepszych specjalistów TP w Polsce, przygotowali bezpłatne narzędzie – drzewko decyzyjne dostępne na platformie Cridoteka. To praktyczne wsparcie pozwala krok po kroku ocenić, czy firma ma obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych. Skorzystanie z tego narzędzia może pomóc w uniknięciu błędów i nieporozumień w analizie obowiązków dokumentacyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.