Funkcjonujący od roku 2017 wymóg dokonywania aktualizacji analiz danych porównawczych nie rzadziej niż co 3 lata (chyba że zmiana otoczenia ekonomicznego w stopniu znacznie wpływającym na sporządzoną analizę uzasadnia dokonanie aktualizacji w roku zaistnienia tej zmiany), skutkuje tym, że dokumentacja cen transferowych za rok 2020 powinna co do zasady obejmować zaktualizowaną analizę danych porównawczych.

Jak powszechnie natomiast wiadomo, rok 2020 naznaczony był stanem zagrożenia epidemicznego który odcisnął swoje piętno na gospodarce. W związku z tym podatnicy, przystępując do aktualizowania analiz powinni zadać sobie pytanie czy na warunki realizacji transakcji stanowiącej przedmiot analizy faktycznie istotny wpływ miały zawirowania związane z wybuchem globalnej pandemii COVID?

W przypadku odpowiedzi twierdzącej należy przeanalizować dostępność danych porównawczych dotyczących 2020 roku, które umożliwiałyby sporządzenie analizy uwzględniającej zmiany w kluczowych uwarunkowaniach otoczenia ekonomicznego transakcji (będących skutkiem m.in. wystąpienia zjawiska pandemii).

Z uwagi na fakt, że w aktualnym stanie prawnym termin na sporządzenie dokumentacji cen transferowych (w tym zaktualizowanie analiz danych porównawczych) upływa z końcem września br., warto z odpowiednim wyprzedzeniem przystąpić do analizy możliwych do zidentyfikowania danych w zakresie skutków oddziaływania COVID na transakcje z podmiotami powiązanymi.