Przypomnijmy, że jedną z najważniejszych zmian dot. obowiązków dokumentacyjnych i sprawozdawczych w zakresie cen transferowych obowiązujących od 2022 r. jest wprowadzenie nowych terminów.

Mianowicie, podatnicy wypełniający obowiązki w zakresie cen transferowych za rok 2022 będą zobligowani do wywiązania się z następujących terminów:

  • do końca 10. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego – sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych wraz z analizami cen transferowych,
  • do końca 11. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego – złożenie informacji o cenach transferowych TPR-C,
  • do końca 12. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego – dokumentacja grupowa Master File (o ile istnieje obowiązek).

Dotychczas obowiązywał ustawowy termin 9 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego na sporządzenie lokalnej dokumentacji i TPR-C oraz 12 miesięczny termin na przygotowanie dokumentacji grupowej. Przy czym, ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego, terminy te dla wielu grup podatników były w praktyce wydłużane o 3 miesiące.

W ramach prowadzonej komunikacji o przedłużeniu terminów na złożenie zeznań rocznych CIT- 8, Ministerstwo Finansów informowało, że rozważa również możliwość odroczenia terminów w zakresie cen transferowych.

Biorąc jednak pod uwagę brak wydłużenia terminów na sporządzenie sprawozdań finansowych oraz ustawowe wydłużenie terminów z 9 miesięcy na odpowiednio 10 i 11 miesięcy, to według ostatnich informacji nie należy spodziewać się przedłużenia terminów w zakresie cen transferowych za rok sprawozdawczy 2022 r. Zatem dla wielu podatników czas na sprostanie obowiązkom dokumentacyjnym będzie w praktyce krótszy o 2 miesiące w porównaniu do lat poprzednich, co będzie oznaczać, że prace związane z przygotowaniem dokumentacji i odpowiednich analiz cen transferowych należy rozpocząć już przed wakacjami.

Przypominamy również, że kolejną kluczową zmianą obowiązującą od 2022 roku jest brak konieczności składania odrębnego oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych i rynkowym charakterze stosowanych cen. Oświadczenie będzie stanowiło integralną część formularza TPR-C (dotychczas stanowiło odrębny dokument). Przekazanie formularza TPR-C do organu będzie tożsame ze złożeniem oświadczenia TP. Warto dodać, że oprócz oświadczenia w zakresie sporządzenia dokumentacji cen transferowych i rynkowości transakcji w niej ujętych podatnik będzie musiał oświadczyć, że dokumentacja za rok 2022 została sporządzona zgodnie ze stanem rzeczywistym.

W związku z powyższym, formularz TPR-C będzie podpisywany przez:

  • osobę fizyczną – w przypadku podmiotu powiązanego będącego osobą fizyczną,
  • osobę upoważnioną przez przedsiębiorcę zagranicznego do reprezentowania go w oddziale – w przypadku podmiotu powiązanego będącego przedsiębiorcą zagranicznym posiadającym oddział działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • kierownika jednostki w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości, a w przypadku gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy - przez wyznaczoną osobę wchodzącą w skład tego organu

przy czym nie jest dopuszczalne podpisanie tej informacji przez pełnomocnika, z wyjątkiem pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem.