14 kwietnia 2023 roku Sejm rozpatrzył stanowisko Senatu do projektu ustawy o zmianie ustawy o obligacjach[1]. Senat proponował wykreślenie zmian dotyczących opodatkowania fundacji rodzinnych, jednak Sejm odrzucił to stanowisko. Oznacza to, że zmiany dotyczące opodatkowania fundacji rodzinnych czekają na podpis Prezydenta.

Dotychczasowy przebieg procesu - Stanowisko Senatu

Jak informowaliśmy we wcześniejszym artykule, Biuro Legislacyjne Senatu zaproponowało skreślenie z projektu ustawy o obligacjach wszystkich poprawek dotyczących ustawy o fundacji rodzinnej w związku z naruszeniem konstytucyjnej zasady trzech czytań[2]. Senat przychylił się do tej opinii i w uchwale z dnia 30 marca 2023 r. wprowadził do projektu ustawy o zmianie ustawy o obligacjach poprawkę, w której skreślił artykuły dotyczące ustawy o fundacji rodzinnej.

Sejm nie zgodził się ze stanowiskiem Senatu

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych, do której skierowano do rozpatrzenia uchwałę Senatu, zawnioskowała o odrzucenie tej poprawki. Sejm przychylił się do wniosku Komisji i podczas 74. posiedzenia odrzucił część poprawek zaproponowanych przez Senat. Tym samym zmiany dotyczące Fundacji Rodzinnej zostały przyjęte.

Ustawa o zmianie ustawy o obligacjach zawierająca zmiany do opodatkowania fundacji rodzinnych oczekuje zatem obecnie na podpis Prezydenta, a następnie publikację w Dzienniku Ustaw.

Zakres zmian został przez nas opisany na blogu: CRIDO | BLOG | Fundacja rodzinna – nowe propozycje podatkowe do ustawy

[1] Projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, ustawy o obligacjach, ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw, druk sejmowy nr 2992 (dalej: projekt zmiany ustawy o obligacjach).

[2] https://crido.pl/blog-taxes/fundacja-rodzinna-opodatkowanie-jednak-bez-zmian/