W sprawie rozpatrywanej przez Naczelny Sąd Administracyjny („NSA”) spółka planowała sprzedaż kilku działek. Na niektórych znajdowały się zabudowania w postaci sieci ciepłowniczych należących do innego podmiotu (dostawcy ciepła), a na pozostałych - sieci gazowe należące do sprzedawcy. Oba rodzaje sieci stanowiły budowle w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Przedmiotem sprzedaży miały być tylko grunty, bez przeniesienia własności budowli (sieci).

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Zmiany w podatku od nieruchomości po nowemu

Zmiany w podatku od nieruchomości budzą teraz spore zainteresowanie z uwagi na projekt ustawy modyfikującej aktualne przepisy. Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym omówione są szczegóły proponowanych zmian oraz opinie ekspertów z CRIDO, którzy oceniają nowe regulacje.


Działki nie były objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ani decyzją o warunkach zabudowy, nie stanowiły więc terenów budowlanych.

Organ interpretacyjny potwierdził, że te z działek, na których znajdują się zabudowania będące własnością podmiotu trzeciego (gestora) i które nie będą przedmiotem sprzedaży, należy uznać za niezabudowane i w rezultacie ich dostawa jest zwolniona z opodatkowania VAT.

Z kolei te z działek przez które przebiega sieć gazowa, będąca własnością sprzedającego stanowią działki zabudowane, mimo iż budowle miały znajdować się poza zakresem transakcji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie podzielił stanowisko organu. Nawet jeśli przedmiotem dostawy będzie tylko grunt, to zostanie uznany za teren zabudowany, jeśli znajdują się na nim naniesienia będące budowlami. Art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT dotyczący zwolnienia z opodatkowania VAT sprzedaży gruntów niezabudowanych nie uzależnia zwolnienia od tego, czy przedmiotem dostawy są równocześnie zabudowania.

Odmiennej interpretacji dokonał NSA. W ocenie sądu okoliczność, że na gruncie znajdują się naniesienia w postaci obiektów budowlanych nie oznacza, że zawsze będą to grunty zabudowane w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. W każdym przypadku należy uwzględniać przede wszystkim cel gospodarczy transakcji oraz to, czy obiekty, które są posadowione na gruncie, mają znaczenie wiodące dla określenia charakteru tego gruntu jako gruntu zabudowanego. Jeśli intencją stron nie jest przeniesienie własności zabudowań, a do tego nie mają znaczenia dla kupującego, to dla celów VAT grunt należy uznać za niezabudowany.

Transakcje sprzedaży gruntów powinny być każdorazowo wnikliwie przeanalizowane pod kątem właściwego opodatkowania VAT. W świetle orzeczenia NSA należy badać nie tylko stan faktyczny i zabudowania na gruncie, ale również uwzględniać aspekt ekonomiczny transakcji. W podobnym duchu rozstrzygał NSA w wyroku z dnia 8 kwietnia 2021 r. (sygn. I FSK 560/18).

O stanowisku NSA należy pamiętać w szczególności przy ocenie opodatkowania VAT transakcji, których przedmiotem są grunty niezabudowane budynkami, ale na których znajdują się naniesienia w postaci np. sieci przesyłowych, niezależnie do tego, kto jest właścicielem tych zabudowań.

Wyrok NSA z 23 sierpnia 2024 r. sygn. I FSK 1670/20 (uzasadnienie ustne)


Zapoznaj się z pełną ofertą: Doradztwo CIT