W ostatnim czasie Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie poinformował, że w następstwie przeprowadzonej przez niego kontroli, podatnik dobrowolnie wpłacił do budżetu państwa ponad 61 mln PLN zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę[1]. Powodem określenia zobowiązania w wysokości wyższej, niż ta zadeklarowana przez podatnika był brak prawa do skorzystania ze zwolnienia odsetek wypłaconych na rzecz zagranicznego udziałowca. Czy wkrótce czeka nas więcej tak spektakularnych sukcesów fiskusa?

Dlaczego fiskus kontroluje moje rozliczenia?

Jeszcze kilka lat temu nie było niczym niezwykłym, że przeprowadzona kontrola nie kończyła się jakimikolwiek ustaleniami. Organy podatkowe kontrolowały przede wszystkim podatników, którzy występowali o zwrot nadwyżki podatku VAT, czy wykazywali w sprawozdaniach finansowych nietypowe operacje gospodarcze. Po ich zbadaniu, często nie stwierdzały one jednak jakichkolwiek nieprawidłowości. Organy podatkowe co raz rzadziej decydują się jednak na prowadzenie kontroli wobec przypadkowych podatników. Obecnie, kontrole powinny bowiem uwzględniać ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w rozliczeniach konkretnego podatnika.

Typując podmioty do kontroli organy podatkowe korzystają z różnorodnych narzędzi analitycznych i systemów informatycznych. Ustawodawca konsekwentnie wyposaża je w szersze uprawnienia oraz nowocześniejsze narzędzia. System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT), System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR), czy obowiązek raportowania schematów podatkowych to tylko niektóre z narzędzi, które już od kilku lat pozwalają fiskusowi identyfikować nieprawidłowości skarbowe i przeprowadzać kontrolę podatkowe u tych podmiotów, które w ich ocenie nie rozliczyły się z budżetem państwa w sposób prawidłowy.

Szybsza i skuteczniejsza analiza

Organy podatkowe zostały uzbrojone także w narzędzia pozwalające na szybszą i efektywniejszą analizę rozliczeń podatników. W tym zakresie, szczególną role odgrywają jednolite pliki kontrolne. Początkowo stanowiły one narzędzie w obszarze weryfikacji rozliczeń z tytułu podatku VAT. Obecnie, podmioty prowadzące księgi rachunkowe w postaci elektronicznej są obowiązane przedstawić na żądanie fiskusa pliki zawierające między innymi dane księgowe, stany magazynowe, czy dane o transakcjach dokonywanych za pomocą rachunków bankowych.

Obowiązek prezentacji danych w ustandaryzowanych formatach umożliwia ich szybką i skuteczną analizę, bez konieczności czasochłonnego, ręcznego przeglądania dokumentów.

Kontrole bardziej celne

Ocena ryzyka naruszeń prawa podatkowego oraz narzędzia usprawniające proces weryfikacji rozliczeń podatników sprawiają, że prowadzone kontrole co raz częściej kończą się określeniem zobowiązania podatkowego w wysokości wyższej, niż ta zadeklarowana przez podatnika. W niedawno udzielonym wywiadzie Pan Bartosz Zbaraszczuk pełniący funkcję Szef KAS wskazał, że niemal 90% kontroli kończy się stwierdzeniem nieprawidłowości[2].

Nie warto zatem bagatelizować wszczętej, czy prowadzonej kontroli. Dane pokazują bowiem, że niezwykle często kończą się one negatywnie dla podatników. Tym bardziej, że oprócz samej weryfikacji zgodności rozliczeń podatkowych z obowiązującymi przepisami, fiskus bada także, czy podejmowane przez podatnika działania nie stanowiły unikania opodatkowania. W przypadku wszczęcia kontroli podatkowej, czy celno-skarbowej należy zatem zasięgnąć rady doświadczonych pełnomocników, tak aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo uzyskania korzystnego dla siebie rozstrzygnięcie.

[1] Firma wpłaciła 61 mln zł do budżetu państwa, dzięki kontroli KAS, https://www.malopolskie.kas.gov.pl/malopolski-urzad-celno-skarbowy-w-krakowie/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/n9Nv/content/firma-wplacila-61-mln-zl-do-budzetu-panstwa-dzieki-kontroli-kas?redirect=https%3A%2F%2Fwww.malopolskie.kas.gov.pl%2Fmalopolski-urzad-celno-skarbowy-w-krakowie%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_W2Gb%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3D_118_INSTANCE_2VeM__column-1%26p_p_col_count%3D1#p_p_id_101_INSTANCE_n9Nv_

[2]Kierownictwo KAS: Nie ma potrzeby, by kontroli podatkowych było więcej”, https://www.prawo.pl/podatki/kontrole-podatkow-i-paragony-wywiad-mf-kas,520166.html