W 13 krajach Europy funkcjonuje Innovation Box - ulga podatkowa, która wspiera komercjalizację prac badawczo-rozwojowych (B+R). W zależności od kraju, obejmuje ona w różnym zakresie przede wszystkim: patenty, wzory użytkowe, wzory przemysłowe oraz oprogramowanie. Różnice między państwami widoczne są też w stosowanym mechanizmie ulgi (niższa stawka CIT, zwolnienie lub odliczenie). Również poziom wsparcia jest zróżnicowany, a efektywna stawka CIT dla przychodów z Innovation Box sięga od 2,5% na Cyprze do 15% we Francji – wynika z raportu CRIDO i Fundacji Koalicji na rzecz Polskich Innowacji pt. „Innovation Box. Mechanizm działania. Przegląd aktualnych rozwiązań w Europie.”, który powstał w ramach działającej od niemal roku grupy roboczej KPI dedykowanej temu zagadnieniu.

Czym jest Innovation Box?

Innovation Box (w niektórych krajach nazywany Patent Box, Intellectual Property Box lub IP Box) jest zachętą podatkową, która pozwala płacić niższy podatek CIT przedsiębiorstwom, które osiągają przychody z komercjalizacji praw własności intelektualnej powstałej w wyniku prac B+R. Zmniejszone obciążenia podatkowe są efektem zastosowania niższej efektywnej stawki CIT do określonej kategorii przychodów danego podatnika – może to być efekt objęcia wprost tej kategorii przychodów niższą stawką CIT, zwolnieniem części z nich z CIT albo umożliwieniem odliczenia części z nich od podstawy opodatkowania CIT.

Zasady wynikające z BEPS 5

 W ramach uszczelniania systemów podatkowych OECD opublikowało w 2015 roku Raport z działania BEPS nr 5. Wyznacza ono ramy, w których kraje mogą konstruować rozwiązania typu Innovation Box, przy zapewnieniu, że nie będą one stanowiły szkodliwej konkurencji podatkowej. W praktyce oznacza to, że przychody związane z własnością intelektualną mogą korzystać z preferencyjnego traktowania podatkowego, w takim zakresie, w jakim są one efektem prac B+R prowadzonych przez danego podatnika. BEPS 5 wskazuje również na rodzaje praw IP, które mogą kwalifikować się na objęcie związanych z nimi przychodami preferencyjnym opodatkowaniem. Są to m.in. patenty, wzory użytkowe i oprogramowanie.  Z kolei znaki towarowe są wprost wyłączone z możliwości objęcia ich preferencyjnym opodatkowaniem.

Kategorie przychodów objętych Innovation Box mogą obejmować „klasyczne” przychody z własności intelektualnej, np. udzielenie licencji lub sprzedaż prawa, a także przychody ze zbycia produktów wytworzonych z wykorzystaniem określonej własności intelektualnej, np. wynalazku chronionego patentem.

Innovation Box jest już w 13 krajach Europy

Rozwiązania typu Innovation Box funkcjonują obecnie w wielu krajach Zachodniej Europy, m.in. we Francji, Irlandii, Holandii, Włoszech i Hiszpanii. W regionie Europy Środkowej Innovation Box jest obecnie stosowany tylko na Węgrzech, gdzie został wprowadzony w 2003  roku.

Jak wynika z raportu tylko we Włoszech i na Węgrzech ulga Innovation Box obejmuje wszystkie 4 główne kategorie praw IP, tj. patenty, wzory użytkowe, oprogramowanie i wzory przemysłowe. Relatywnie wąski katalog wprowadziła Wielka Brytania, która preferencyjnie traktuje patenty i prawa zbliżone do patentów.

Efektywna stawka CIT  dla przychodów objętych Innovation Box waha się -  w zależności od kraju – od 2,5% do 15%. W pierwszej trójce krajów o najniższej stawce są: Cypr (2,5%), Belgia (4,44%) i Węgry (4,5%).

Mapa: Innovation Box w Europie – efektywna stawka CIT  dla Innovation Box (%)

Źródło: Raport CRIDO i KPI Innovation Box. Mechanizm działania. Przegląd aktualnych rozwiązań w Europie”

Innovation Box. Mechanizm działania. Przegląd aktualnych rozwiązań w Europie -> POBIERZ RAPORT