1 marca 2017 r. ma wejść w życie rozporządzenie precyzujące właściwość miejscową tzw. wyspecjalizowanych urzędów, obsługujących podatników o istotnym znaczeniu gospodarczym lub społecznym. Podatników nie czekają rewolucyjne zmiany. Rozporządzenie w lwiej części powiela bowiem dotychczasowe regulacje w tym zakresie zawarte między innymi w ustawie o urzędach i izbach skarbowych.

Co do zasady, podatnicy zobowiązani są składać deklaracje oraz odprowadzać podatek do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania lub siedziby. Niektórzy podatnicy i płatnicy o istotnym znaczeniu gospodarczym lub społecznym podlegają jednak właściwości tzw. wyspecjalizowanych urzędów. Chodzi tu przede wszystkim o takie podmioty, jak podatkowe grupy kapitałowe, banki, zakłady ubezpieczeń, oddziały lub przedstawicielstwa przedsiębiorstw zagranicznych oraz podatnicy, którzy w ostatnim roku podatkowym osiągnęli przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług w wysokości co najmniej 5 mln euro.

Wejście w życie od 1 marca 2017 r. ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, uchylającej ustawę o urzędach i izbach skarbowych, nie spowoduje istotnych zmian w tym zakresie. Zgodnie z opublikowanym 2 lutego tego roku projektem rozporządzenia określającego właściwość miejscową wyspecjalizowanych urzędów, działające do tej pory urzędy nie zmienią terytorialnego zasięgu działania (co do zasady zasięg oparty będzie dalej na podziale na województwa). Przykładowo, urzędami wyspecjalizowanymi dla województwa mazowieckiego zostanie Pierwszy i Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie oraz Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu. Oznacza to, że Ministerstwo Finansów odeszło od planowanej w poprzednich latach koncepcji stworzenia Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego z siedzibą w Warszawie.

Bez zmian pozostaną również kwestie związane ze zmianą właściwości w przypadku przekroczenia przez podatnika określonego progu przychodów. Zaliczenie do kategorii podatników objętych właściwością wyspecjalizowanego urzędu ze względu na wysokość przychodów ma nastąpić z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po zakończeniu roku podatkowego, w którym został spełniony ww. warunek. Przykładowo, jeśli podatnik, którego rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, osiągnie w 2016 r. przychód przekraczający 5 mln euro, z dniem 1 stycznia 2018 r. będzie podlegać odpowiedniemu urzędowi wyspecjalizowanemu.

Podatnicy zobowiązani są do zawiadomienia dotychczas właściwego naczelnika skarbowego o zmianie właściwości. Zawiadomienie to ma charakter informacyjny i na skutek złożenia błędnego zawiadomienia podatnicy nie poniosą sankcji karnych.

 

Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 30 stycznia 2017 r. w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.