Senat rozpatrzył projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Założeniem ustawy jest poprawa warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej w Polsce. Nowelizacja obejmie 18 ustaw między innymi: prawo budowlane, prawo pracy, ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, prawo finansowe, prawo dotyczące dozoru technicznego czy prawo ochrony środowiska.

W zakresie podatków ustawa zakłada:

  • ochronę podatnika jeżeli ten zastosował się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej w takich samym stanie faktycznym, takim samym zdarzeniu przyszły oraz w takim samym stanie prawnym. Zgodnie z przepisami ustawy ugruntowana praktyka oznacza praktykę dominującą w okresie nie krótszym niż 12 miesięcy przed dniem zastosowania się do podatnika w danym okresie rozliczeniowym do takiej praktyki;
  • zakaz przeprowadzania ponownej kontroli w tej samej sprawie przez ten sam organ;
  • umożliwienie złożenia skargi do sądu na przewlekłość kontroli;
  • podwyższenie – z 1,2 do 2 mln euro – rocznego limitu przychodów netto, od którego powstaje obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych;
  • podwyższenie – ze 150 do 250 tys. euro – maksymalnego progu przychodów uprawniającego do korzystania z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Senatorowie wnieśli 14 poprawek głównie o charakterze redakcyjnym. Poprawki zostaną rozpatrzone na piątkowym posiedzeniu Sejmu (16 grudnia 2016 r.). Ustawa ma wejść w życie, z pewnymi wyjątkami, 1 stycznia 2017 r.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.