Spór w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości elektrowni wiatrowych ciągle trwa. Sprowadza się on w skrócie do tego czy opodatkowywać jako budowle (gdzie podatek wynosi 2% wartości) jedynie części budowlane elektrowni wiatrowych czy też jednak budowlą będą całe te obiekty (wraz z m.in. turbiną i gondolą – stanowiącymi jedne z najbardziej wartościowych elementów).

Jest to wynik wejścia w życie w zeszłym roku ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która wprowadziła zmiany w Prawie budowlanym, co zaś przełożyło się na podatek od nieruchomości.

Do dzisiaj nie jest jednak do końca jasne czy ww. ustawa faktycznie wprowadziła z dniem 1 stycznia 2017 r. zmianę opodatkowania elektrowni wiatrowych. Świadczy o tym przede wszystkim niejednolite podejście samorządów do tej kwestii – wydają one bowiem interpretacje indywidualne, w których raz wskazują, że cała elektrownia wiatrowa jest budowlą, a raz, że w opodatkowaniu nic się jednak nie zmieniło. Spór w tym zakresie trafił również do sądów administracyjnych, które wydały szereg negatywnych dla właścicieli elektrowni wyroków. Ciągle są one jednak nieprawomocne i zapewne istotny głos w dyskusji będzie miał NSA, na którego wyrok oczekują wszyscy zainteresowani tym zagadnieniem.

Na przeciw elektrowniom wiatrowym wyszedł ostatnio Minister Energii przedstawiając projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Celem tego projektu jest m.in. zapewnienie zgodności przepisów ustawy o OZE z unijnymi przepisami pomocowymi. Zawiera on jednak również szczególnie istotne zmiany w kontekście opodatkowania podatkiem od nieruchomości elektrowni wiatrowych.

Projekt zakłada:

  • przywrócenie poprzedniej wersji art. 3 pkt 3 Prawa budowanego (PB) – budowlą będą części budowlane urządzeń technicznych, m.in. elektrowni wiatrowych,
  • zmianę w załączniku do PB (określającego kategorie obiektów budowlanych) gdzie w tabeli w wierszu „Kategoria XXIX” wymienione zostaną części budowlane elektrowni wiatrowych (a nie tak jak teraz „elektrownie wiatrowe”).

Jak wskazuje się w uzasadnieniu projektu, w wyniku tych zmian obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości miałby dotyczyć wyłącznie części budowlanych elektrowni wiatrowych.

Obecnie projekt ustawy jest na etapie konsultacji publicznych. Autorzy projektu planują, że wejdzie on w życie z dniem 1 września 2017 r.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.