15 sierpnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: PPSA). Nowa PPSA ma usprawnić, uprościć i zapewnić szybkość postępowania przed sądami administracyjnymi. O nowelizacji pisaliśmy już na blogu w poście: Będą zmiany w postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Teraz przypominamy kluczowe zmiany z punktu widzenia podatnika.

  • Skarga na interpretację indywidualną

Nowelizacja PPSA przyniosła zmianę charakteru skargi na pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane w sprawach indywidualnych (zob. nowe lub zmienione przepisy art. 57–57a i art. 134 § 1 PPSA). Po nowelizacji, skarga na interpretację wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

  • Merytoryczne orzekanie przez sądy administracyjne

Wojewódzkie sądy administracyjne zostały wyposażone w uprawnienia do merytorycznego orzekania w sprawach ze skarg na decyzje i postanowienia (nowe lub zmienione przepisy art. 145, art. 145a, art. 149 i art. 154 PPSA). Dobrze obrazuje to przykład procedowania sądu w przypadku skargi na bezczynność.

W razie niewykonania wyroku uwzględniającego skargę na bezczynność, sąd może orzec o istnieniu lub nieistnieniu uprawnienia lub obowiązku, jeżeli pozwala na to charakter sprawy oraz niebudzące uzasadnionych wątpliwości okoliczności jej stanu faktycznego i prawnego. Dodatkowymi czynnikami dyscyplinującymi organ jest stwierdzenie sądu czy bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, nawet jeśli w międzyczasie organ załatwi sprawę lub wykona wyrok. WSA oprócz grzywny, może przyznać na rzecz skarżącego określoną sumę pieniężną.

To tylko niewielka część obszernej nowelizacji PPSA. W razie pytań co do możliwości stosowania nowych środków procesowych w sporze z organami podatkowymi zapraszamy do kontaktu.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z dnia 14 maja 2015 r., dalej: PPSA).

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.