Jak określić podstawę opodatkowania w VAT przy dostawie na rzecz osób fizycznych towarów w opakowaniach zwrotnych, za które to opakowania pobiera się kaucje?

Zgodnie z przepisami opodatkowaniu VAT nie podlega pobranie kaucji za opakowania, ale wydanie tych opakowań, o ile nie zostaną one zwrócone w określonym terminie. W takiej sytuacji opakowania są opodatkowane na zasadach ogólnych (tj. tak, jak dostawa towarów). Opodatkowaniu podatkiem VAT nie podlega za to pobranie kaucji za opakowania.

Dlatego też, jeśli opakowania zwrotne nie zostaną zwrócone w ustalonym pomiędzy stronami umowy sprzedaży terminie, podlegają one opodatkowaniu tak, jak dostawa innych towarów. W takiej sytuacji należy bowiem uznać, że dochodzi do wydania (dostawy) opakowania.

W konsekwencji, w przypadku niezwrócenia opakowań przez klienta detalicznego, sprzedawca jest zobowiązany do podwyższenia podstawy opodatkowania z tytułu sprzedaży. Co ważne, jeśli sprzedawca - na etapie wydania opakowania zwrotnego pobiera za nie kaucję i nie wlicza jej do podstawy opodatkowania, to podstawę opodatkowania należy podwyższyć - zgodnie z art. 29a ust. 12 pkt 2 ustawy o VAT - 60. dnia od dnia wydania opakowania.

Z kolei w przypadku, gdy wartość opakowań została wcześniej wliczona do podstawy opodatkowania i gdy klient zwróci sprzedawcy opakowania w terminie ustalonym przez strony, podatnik będzie miał prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o wartość zwróconych opakowań, w rozliczeniu za okres, w którym te opakowania zostaną faktycznie zwrócone.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 września 2021 r. (0112-KDIL3.4012.50.2021.1.MS)