23 października 2017 r. na stronach Ministerstwa Finansów pojawił się długo wyczekiwany projekt nowej Ordynacji podatkowej przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego („Komisja”). Nowa ustawa ma zastąpić dotychczasową Ordynację podatkową z 1997 r.

Prace Komisji nad nową ustawą trwały od 2014 r. Regulacja jest bardzo obszerna - liczy bowiem prawie 700 artykułów, a dodatkowo zostały do niej przewidziane 42 rozporządzenia wykonawcze, uzasadnienie zaś liczy ponad 500 stron. Zgodnie z założeniami przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2019 r.

Nad projektem w obecnym kształcie będzie teraz pracować Ministerstwo Finansów. Ma on zostać przygotowywany do konsultacji publicznych, które według przewidywań potrwają około półtora miesiąca.

Projekt nowej Ordynacji podatkowej oparto na założeniach, których celem jest zwiększenie ochrony praw podatnika, przy równoczesnym zwiększeniu skuteczności i efektywności wymiaru oraz poboru zobowiązań podatkowych. Projekt przewiduje wprowadzenie rozwiązań i instytucji, które wpłyną na usprawnienie kontaktów z organami oraz zwiększą ochronę dla podatników.

Projekt Ordynacji podatkowej obejmuje między innymi:

  • nowe regulacje w zakresie ogólnych zasad prawa podatkowego,
  • wprowadzenie prawa do uzyskiwania wiążących informacji od organów podatkowych w różnej formie (w tym przez telefon) oraz możliwości konsultowania skutków podatkowych transakcji,
  • określenie nowych terminów przedawnienia zobowiązań podatkowych i ograniczenie możliwości zawieszania biegu terminu przedawnienia zobowiązań,
  • upowszechnienie komunikacji elektronicznej z organami,
  • domniemanie rzetelności deklaracji podatkowych,
  • możliwość przeprowadzenia kontroli na żądanie podatnika,
  • wprowadzenie nowych procedur porozumiewawczych z organami – umowy podatkowej i mediacji,
  • zmiany w zakresie procedury podatkowej (m.in. wprowadzenie uproszczonego postępowania w niektórych sprawach oraz możliwości pominięcia odwołania i złożenia od razu skargi do sądu administracyjnego).

Projekt w obecnym kształcie najprawdopodobniej ulegnie jeszcze zmianom przed ostatecznym skierowaniem do procesu legislacyjnego. O losach nowej Ordynacji podatkowej będziemy informować w kolejnych wpisach.

Z projektem można zapoznać się na stronach MF.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.