Po krótkim okresie zawieszenia poboru podatku od sprzedaży detalicznej polski rząd ponownie zainteresuje się przychodami branży retail. Wszystko za sprawą wyroku Sądu UE, który dopatrzył się istotnych błędów w decyzji stwierdzającej naruszenie unijnych zasad pomocy publicznej w konstrukcji polskiej daniny. Tym samym MF będzie mogło wznowić pobieranie podatku od 1 stycznia 2020 r.

Najnowsza historia tzw. „podatku od hipermarketów” rozpoczęła się jesienią 2016 r., kiedy to uchwalono ustawę nakazującą punktom handlowym dzielić się z fiskusem uzyskiwanym przychodem. Przepisy zakładały naliczanie daniny od przychodu z tytułu sprzedaży towarów konsumentom w razie przekroczenia kwoty wolnej – w wysokości 17 mln zł przychodu miesięcznie. Ustawodawca wprowadził dwie stawki opodatkowania: 0,8% dla nadwyżki przychodu ponad kwotę wolną (17 mln zł) aż do progu 170 mln oraz 1,4%, która miała zastosowanie w odniesieniu do przychodu przekraczającego 170 mln zł.

Zaledwie kilka tygodni po uchwaleniu regulacji, Komisja Europejska zgłosiła istotne zastrzeżenia co do konstrukcji podatku. Jej zdaniem naruszał on unijne zasady zakazujące dyskryminowania podmiotów gospodarczych. 30 czerwca 2017 roku Komisja wydała ostateczną decyzję – uznała, że polska danina stanowi formę niedozwolonej formy pomocy publicznej dla mniejszych sklepów, tym samym dyskryminując duże sieci handlowe. Na gruncie krajowym, pobór podatku zawieszono.

Spór toczył się dalej, ale przeniósł się przed Sąd UE. Podstawowym zarzutem podniesionym przez polskie władze w toku postępowania było dokonanie przez Komisję Europejską błędnej kwalifikacji podatku handlowego jako pomocy publicznej, poprzez niewłaściwą ocenę warunku selektywności.

W wydanym dziś orzeczeniu, Sąd UE przychylił się do stanowiska polskiego rządu. Stwierdził, że Komisja Europejska uznając podatek od sprzedaży detalicznej za niedozwoloną pomoc państwa dopuściła się istotnych błędów. Tym samym stwierdzono nieważność jej decyzji. Komisja Europejska może jednak zdecydować się na wniesienie odwołania do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Powyższy wyrok stawia dużych przedstawicieli branży retail przed poważnym wyzwaniem. Polski fiskus skorzysta zapewne z otwartej ponownie możliwości stosowania przepisów ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej od 1 stycznia 2020 r. Powrót do tych regulacji będzie wiązał się z nałożeniem na podmioty prowadzące sprzedaż detaliczną dodatkowych obowiązków polegających na składaniu stosownych deklaracji i wpłacaniu podatku.

Zobacz także: