Ostania nowelizacja ustawy o CIT zamyka dyskusję na temat opodatkowania podatkiem dochodowym zysków zakumulowanych przez spółkę przekształcaną na poziomie jej wspólników.  Do końca 2014 roku można było skutecznie argumentować, że decyzja o przeznaczeniu zysku wypracowanego w danym roku obrotowym na kapitał zapasowy/ rezerwowy spółki stanowi formę podziału tego zysku. W konsekwencji, taki zysk nie podlegał opodatkowaniu na moment przekształcenia w spółkę osobową. Teraz nie będzie już to możliwe.

Od kilku już lat przepisy dotyczące podatników podatków dochodowych nakazują opodatkować wspólników spółki (Sp. z o.o., S.A., a od 2014 r. także SKA) na moment jej przekształcenia w spółkę osobową (komandytową, partnerską czy jawną), jeżeli przekształcana spółka zakumulowała na swoich kapitałach zyski wypracowane w trakcie jej działalności. Z uwagi na specyfikę spółki osobowej, jej wspólnicy mogą relatywnie swobodnie dysponować jej majątkiem (w tym także zyskiem z poprzednich okresów). Z tego względu przyjmuje się, że przekształcenie (w spółkę osobową) niejako prowadzi do dystrybucji zysków spółki na rzecz jej wspólników.

Przepisy nakładające obowiązek podatkowy wobec wspólników przekształcanej spółki posługiwały się jednak określeniem „niepodzielonych zysków”, co było przez podatników interpretowane jako zysk, w odniesieniu do którego, wspólnicy nie podjęli żadnej uchwały dotyczącej jego przeznaczenia (wypłata w formie dywidendy albo przekazanie na kapitał zapasowy/ rezerwowy). Argument ten odrzucały organy skarbowe, natomiast podzielały sądy administracyjne. Z uwagi na te rozbieżności zdecydowano się na zmianę przepisów, co nastąpiło właśnie z początkiem tego roku. Obecnie obowiązek podatkowy dotyczy „niepodzielonych zysków” oraz „zysku przekazanego na inne kapitały niż zakładowy”.

W dalszym ciągu jednak zyski wypracowane przez przekształcane spółki kwalifikowane są jako dochody o charakterze dywidendowym (objęte są art. 10 ustawy o CIT). Powinno to przesądzać o prawie zastosowania zwolnienia z opodatkowania w przypadku, gdy wspólnik jest podatnikiem CIT oraz posiada min. 10% udziałów przekształcanej spółki przez nieprzerwany okres 2 lat (choć organy nierzadko próbują kwestionować takie podejście).  Wcześniejsza dystrybucja zysków (poprzez dywidendę, czy umorzenie udziałów/ akcji), jeśli nie jest obarczona ograniczeniami natury biznesowej, może istotnie polepszyć pozycję podatkową wspólników przekształcanej spółki.

Źródło: Art. 10 ust. 1 pkt 8) ustawy o CIT