W wyniku zmian przepisów od 1 stycznia 2024 r. została istotnie ograniczona możliwość korygowania dokumentów rozliczeniowych ZUS (deklaracji rozliczeniowej oraz imiennych raportów miesięcznych).

Do 31 grudnia 2023 r. płatnik składek mógł skorygować dokumenty rozliczeniowe, które były złożone za okres od stycznia 1999 r. Z początkiem bieżącego roku został ograniczony okres, za który można dokonywać korekt: od 1 stycznia 2024 r. można korygować dokumenty rozliczeniowe jedynie za okres od stycznia 2022 r., jednoczenie korekty tych dokumentów można przekazać do ZUS w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

Czy możliwe jest zatem odzyskanie nadpłaconych składek w sytuacji, gdy płatnik we własnym zakresie zauważy błąd w rozliczeniach z ZUS, a nie ma możliwości wykonania korekty, gdyż składki dotyczącą okresu sprzed stycznia 2022 r., a nie minął jeszcze okres 5 lat?

Ograniczenie w składaniu korekt dokumentów rozliczeniowych nie dotyczy ZUS, który będzie mógł korygować za ten okres dokumenty oraz sporządzać dokumenty pierwszorazowe na podstawie prawomocnej decyzji lub wyroku sądu. Jeżeli zatem na koncie płatnika zostaną zaksięgowane dokumenty korygujące sporządzone przez ZUS, to będą podstawą do ustalenia salda konta płatnika i możliwe będzie odzyskanie ewentualnie nadpłaconych składek. Warto jednak pamiętać, że korekty sporządzone przez ZUS będą mogły obejmować jedynie okres do 5 lat, licząc od dnia wymagalności składki za dany okres.

Czy ograniczenie w korygowaniu dokumentów rozliczeniowych ZUS dotyczy również innych dokumentów, na przykład zgłoszenia do ubezpieczenia lub rocznej informacji ZUS IWA?

Powyższe ograniczenie nie dotyczy innych dokumentów składanych przez płatników do ZUS. Oznacza to, że po 1 stycznia 2024 r. płatnicy nadal będą mieli możliwość korygowania innych dokumentów niż deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne – np. ZUS IWA, na bazie którego obliczania jest składka wypadkowa.

Jeżeli dane z takiej korekty wpływają na deklaracje i raporty imienne za okres do stycznia 2022 r. i nie minął 5-letni okres, to na podstawie prawomocnej decyzji lub wyroku sądu ZUS może korygować dokumenty rozliczeniowe na koncie płatnika lub sporządzić dokumenty pierwszorazowe.

Podsumowując: wprowadzone ograniczenia w korygowaniu dokumentów rozliczeniowych ZUS nie wykluczają możliwości odzyskania nadpłaconych składek za okresy, za które płatnik samodzielnie nie może dokonać korekt, o ile nie minął okres 5 lat od dnia wymagalności składki. Proces odzyskiwania nadpłat może być jednak wydłużony ze względu na oczekiwanie na prawomocną decyzję ZUS lub na wyrok sądu. W sytuacji chęci odzyskania nadpłaconych składek warto gruntownie przygotować się do tego procesu. Biorąc jednak pod uwagę wysokość kwoty, którą jeszcze niedawno sam ZUS wskazywał jako kwota nadpłaconych składek, gra może być warta świeczki.

 

Na podstawie materiałów informacyjnych ZUS.


Zobacz film: CFC – zagraniczna jednostka kontrolowana a PIT. Cz. I

Film polecamy osobom odpowiedzialnym za określanie miejsca opodatkowania dochodów w kontekście międzynarodowych grup kapitałowych. Zdolność do identyfikowania kontrolowanych zagranicznych spółek (CFC) odgrywa kluczową rolę w tym procesie.