Polski system składkowy nie należy do najbardziej przejrzystych. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest ilość różnych funduszy, o których muszą pamiętać pracodawcy. Do funduszy socjalnych, których finansowanie w całości spoczywa na pracodawcy, należą Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Co istotne wszystkie te składki są w całości finansowane ze środków pracodawcy i mają wpływ na poziom kosztu zatrudnienia w firmach. Poniżej znajdą Państwo krótką charakterystykę poszczególnych funduszy, wysokość stawek procentowych oraz warunków, które muszą spełniać pracodawcy, aby podlegać pod te obowiązki.

Fundusz Pracy (FP)

Fundusz Pracy pełni kluczową rolę w finansowaniu działań na rzecz zatrudnienia, takich jak szkolenia, kursy zawodowe czy prace interwencyjne. Składkę tą w głównej mierze opłaca się za osoby pozostające w stosunku pracy lub stosunku służbowym, wykonujące umowy agencyjne lub umowy zlecenia albo inne umowy o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz inni wymienieni w ustawie.

Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, obowiązkowe składki na FP opłaca się za okres trwania obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i obowiązkowych ubezpieczeń rentowych, od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o s.u.s.), wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Stawka procentowa: Od 1 stycznia 2021 roku wynosi ona 1,00% podstawy jej wymiaru.

Fundusz Solidarnościowy (FS)

Fundusz Solidarnościowy został utworzony w celu wsparcia osób w trudnej sytuacji życiowej oraz finansowania świadczeń związanych z tarczą antykryzysową. Składka na ten fundusz jest stosunkowo nowym obowiązkiem, który wprowadzono od 1 stycznia 2019 roku w odpowiedzi na rosnące potrzeby społeczne.

Zasadniczo do składek na FS stosowane są zasady dotyczące obowiązkowych składek na FP, co oznacza, że składka opłacana jest za te same osoby, za które opłacana jest składka na FP i nalicza się ją od tej samej podstawy wymiaru.

Stawka procentowa: Od 1 stycznia 2021 roku stawka znacząco wzrosła i wynosi 1,45% podstawy jej wymiaru.

Co istotne, składki na Fundusz Solidarnościowy oblicza się łącznie ze składkami na Fundusz Pracy, które wynoszą 1,00% podstawy wymiaru i wykazuje się je w łącznej kwocie (1,00% + 1,45% = 2,45%) w polu 01 w bloku VII deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zapewnia ochronę pracownikom w przypadku niewypłacalności pracodawcy. Fundusz ten wypłaca świadczenia takie jak wynagrodzenia czy odszkodowania w sytuacji, gdy pracodawca nie jest w stanie samodzielnie ich zapewnić.

Składki na FGŚP mają obowiązek opłacać wymienione w ustawie podmioty, gdy w związku z prowadzoną w Polsce działalnością gospodarczą lub działalnością przedstawicielstwa zatrudniają zgodnie z przepisami polskiego prawa co najmniej jedną osobę. Składki te są opłacane za osoby zatrudnione, które są objęte obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym i rentowymi, a ustala się je od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o s.u.s.

Stawka procentowa: Składka na ten fundusz wynosi 0,10% od podstawy wymiaru.

Składki na FGŚP wykazywane są w łącznej kwocie w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w bloku VII w polu 02.

Do każdego z wyżej wymienionych funduszy przepisy prawa przewidują szereg wyłączeń. Warto regularnie weryfikować czy są one stosowane, gdyż potrafi to stanowić znaczącą kwotę oszczędności dla płatnika składek. Jeśli potrzebowaliby Państwo wsparcia w kompleksowej weryfikacji płaconych składek — zapraszamy do kontaktu.


Zobacz film: Opodatkowanie indywidualnych przedsiębiorców. Kwota wolna od podatku

Czym jest kwota wolna od podatku dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? Zapraszamy na film.