Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów 29 marca 2023 r. opublikowano Objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych (dalej: Objaśnienia) dotyczące metody ceny odsprzedaży.

Metoda ceny odsprzedaży stanowi jedną z pięciu metod, której zastosowanie należy wziąć pod uwagę podczas szacowania cen transferowych. Zgodnie z §11 Rozporządzenia MF w sprawie cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych metoda ta polega na kalkulacji ceny zakupu towaru lub usługi od podmiotu powiązanego w drodze obniżenia ceny sprzedaży tego towaru lub usługi podmiotowi niepowiązanemu o marżę ceny odsprzedaży. Jednocześnie, marża ta powinna zapewnić podmiotowi odsprzedającemu pokrycie jego kosztów bezpośrednich i pośrednich związanych z odsprzedażą przedmiotu transakcji, a także zapewnić odpowiedni zysk.

Poniżej przedstawiamy najistotniejsze kwestie, które zostały poruszone w Objaśnieniach.

Kiedy zastosować metodę ceny odsprzedaży?

Zgodnie z treścią Objaśnień, metoda ceny odsprzedaży stosowana jest zwłaszcza w obrocie towarowym pomiędzy podmiotami powiązanymi, z których jeden jest producentem, a drugi dystrybutorem (lub pomiędzy powiązanymi dystrybutorami). Oprócz tego, opisywana metoda może być wykorzystana także w przypadku odsprzedaży rutynowych usług o niskiej wartości dodanej, np. IT lub HR.

Należy jednak pamiętać, że każda transakcja wymaga indywidualnego podejścia w zakresie wyboru najbardziej odpowiedniej metody weryfikacji cen transferowych, z tego względu podane wyżej sytuacje ilustrują jedynie przykłady zastosowania metody ceny odsprzedaży.

Kryteria porównywalności – jakie czynniki należy wziąć pod uwagę?

Objaśnienia wskazują, iż przy zastosowaniu metody ceny odsprzedaży porównywalność przedmiotu transakcji ma znaczenie drugorzędne, przez wzgląd na fakt, że różnice w cechach przedmiotów transakcji wpływają głównie na ich cenę, natomiast mają mniejsze znaczenie przy określaniu marży brutto związanej z odsprzedażą towarów / usług.

Do czynników, które należy wziąć pod uwagę w kontekście rozpatrywania różnic między transakcjami należą:

  • profil funkcjonalny podmiotów biorących udział w transakcji,
  • sposób prowadzenia działalności podmiotu porównywalnego, skala działalności,
  • wpływ angażowanych wartości niematerialnych i prawnych (w szczególności w przypadku angażowania unikalnych WNIP).

W Objaśnieniach zamieszczono także przykładową analizę uzasadniającą zastosowanie opisywanej metody.

Jakie trudności i błędy mogą pojawić się przy stosowaniu metody ceny odsprzedaży?

W Objaśnieniach wskazano przykładowe kwestie powodujące trudności w zastosowaniu metody ceny odsprzedaży, m.in.:

  • uzyskanie wiarygodnych danych porównawczych dotyczących informacji o podmiotach porównywanych w zakresie ponoszonych przez nie ryzyk i kosztów, angażowanych aktywów oraz pełnionych funkcji;
  • pozyskanie informacji dotyczących zmian, jakie dystrybutor wprowadził do przedmiotu transakcji,
  • różne warianty prezentacji danych w RZiS, które utrudniają uzyskanie danych potrzebnych do kalkulacji wskaźników ceny odprzedaży.

Jednocześnie wskazano także typowe błędy związane z wykorzystaniem metody ceny odsprzedaży:

  • pominięcie czynników wpływających na realizowaną marżę, m.in. informacji o angażowanych aktywach, ponoszonych ryzykach czy pełnionych funkcjach,
  • brak korekt porównywalności eliminujących różnice wpływające na marżę,
  • porównywanie transakcji, które realizowane są przez podmioty o innym profilu funkcjonalnym lub funkcjonujących na innych rynkach bądź działających w innym zakresie geograficznym.

***

Objaśnienia zawierają ponadto porównanie metody ceny odsprzedaży z pozostałymi metodami weryfikacji cen transferowych wskazanymi w art. 11d Ustawy o CIT, opis sposobu określania marży ceny odsprzedaży i kalkulacji ceny zakupu, a także przykłady sytuacji, w których zastosowanie znajdą korekty porównywalności.

Warto zapoznać się z Objaśnieniami, gdyż zgodnie z przepisami Ordynacji Podatkowej zastosowanie się do treści tych wyjaśnień przez podmioty zawierające transakcje weryfikowane metodą ceny odsprzedaży, powoduje objęcie ich ochroną przewidzianą dla interpretacji indywidualnych czy ogólnych.

Innymi słowy, stosowanie tej metody zgodnie z Objaśnieniami w rozliczeniach transakcji kontrolowanych nie może szkodzić podatnikom, którzy się do nich zastosowali. Świadomość treści Objaśnień i dostosowanie sposobu stosowania metody ceny odsprzedaży do rozliczeń transakcji z podmiotami powiązanymi, może zatem istotnie poprawić pozycje podatników w przypadku ewentualnego sporu z administracją podatkową.

Link: https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/wyjasnienia/metoda-ceny-odprzedazy-objasnienia-podatkowe/