W zeszłym tygodniu pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o czym wstępnie informowaliśmy Państwa na naszym blogu (Istotne zmiany w CIT i PIT od 2017 roku).

Projekt ustawy jest kolejną (po wprowadzeniu obostrzeń co do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dywidend wypłacanych pomiędzy podmiotami powiązanymi począwszy od 1 stycznia 2016 r. oraz przedstawieniu kolejnego projektu ogólnej klauzuli o unikaniu opodatkowania pod koniec stycznia br.) propozycją Ministra Finansów mającą na celu uszczelnienie systemu podatkowego.

Tym razem MF wziął pod lupę m.in. wkłady niepieniężne (przychodem ma być wartość rynkowa wkładu, a nie nominalna wartość objętych w wyniku aportu udziałów) oraz transakcję „wymiany udziałów”.

Transakcja „wymiany udziałów” polega na wniesieniu do spółki nabywającej udziałów innej spółki, w zamian za objęcie nowych udziałów spółki nabywającej. Ze względu na to, iż taka operacja jest neutralna podatkowo (w oparciu o implementowane do polskiego porządku prawnego regulacje dyrektywy unijnej), a jednocześnie umożliwia podwyższenie bazy kosztowej udziałów spółki nabywanej, jest ona często wykorzystywana w reorganizacji struktury właścicielskiej przed sprzedażą biznesu.

Projekt uzależnia neutralność transakcji „wymiany udziałów” od przeprowadzenia jej z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Innymi słowy, transakcja pozostanie neutralna dla celów podatku dochodowego tak długo, jak właściciel posiadać będzie argumenty biznesowe za reorganizacją struktury polegającą na wniesieniu udziałów jednej spółki do drugiej.

Pewną nadzieję dla właścicieli planujących reorganizację struktury jeszcze w tym roku przynosi zapis, zgodnie z którym nowa „mini-klauzula” ma wejść w życie począwszy od 1 stycznia 2017 r. To teoretycznie oznacza, że na zmiany struktury właścicielskiej jest czas do końca br. Z drugiej strony, nikt nie może zagwarantować, że dana transakcja wymiany udziałów nie zostanie wzięta pod lupę fiskusa jeszcze przed 2017 r., w oparciu o przepisy generalnej klauzuli o unikaniu opodatkowania, która ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia ustawy ją wprowadzającej.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.