Jak wskazywaliśmy w jednym z wpisów na naszym blogu, w dniu 31 stycznia 2022 r. odbyło się posiedzenie składu 7 sędziów NSA w sprawie uchwały dotyczącej tego, kto powinien ponosić odpowiedzialność za zaliczki na PIT, które błędnie nie zostały pobrane przez płatnika z powodu zastosowania się do uzyskanej przez niego indywidualnej interpretacji podatkowej.

Zgodnie z wydanym na tym posiedzeniu postanowieniem, NSA na podstawie art. 187 § 3 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zdecydował o przejęciu sprawy, której dotyczyło to zagadnienie prawne, do rozpoznania w powiększonym składzie 7 sędziów.

Postanowienia NSA

Jak wskazywaliśmy poprzednio, sprawa, na gruncie której zdecydowano o przedstawieniu kwestii dotyczącej odpowiedzialności pracownika za niepobrane przez pracodawcę zaliczki na PIT z tytułu odszkodowania uzyskanego w ramach Programu Dobrowolnych Odejść jest jedną z kilkudziesięciu podobnych spraw rozpatrywanych aktualnie przez NSA.

Skierowanie tego zagadnienia prawnego do rozstrzygnięcia w drodze uchwały składu 7 sędziów NSA, w ocenie składu orzekającego w tej sprawie, miało wynikać z rozbieżności w dotychczasowym orzecznictwie sądów administracyjnych. Stanowisko to wynikało przede wszystkim z faktu, że część sędziów orzekających w podobnych sprawach, zgłaszała do wydawanych wyroków swoje zdania odrębne.

W trakcie posiedzenia NSA dotyczącego uchwały, zarówno strona skarżąca, jak i organ podatkowy wnieśli o rozstrzygnięcie tej kwestii uchwałą. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiła również Prokuratura, która z kolei wniosła o odmowę podjęcia uchwały. W ocenie Prokuratury w niniejszej sprawie nie zaistniały wystarczające rozbieżności w dotychczasowym orzecznictwie sądów administracyjnych, w efekcie czego nie zostały spełnione przesłanki uzasadniające podjęcie uchwały przez skład 7-osobowy.

Sąd po naradzie wydał postanowienie, którym na podstawie art. 187 § 3 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi przejął niniejszą sprawę do rozpoznania w składzie 7 sędziów.

Postanowienie zostało uzasadnione tym, że jak w każdej sprawie dotyczącej wydania uchwały, Sąd również w tym przypadku w pierwszej kolejności musiał dokonać analizy dopuszczalności zastosowania procedury uchwałodawczej. W praktyce musiał zatem ocenić, czy dane zagadnienie spełnia przesłanki do wydania w danej sprawie uchwały. Natomiast tylko pozytywna weryfikacja istnienia tych przesłanek umożliwia przejście do merytorycznej analizy przedstawionego zagadnienia.

W ocenie NSA przedstawione do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne będzie wymagało dokonania jego analizy na tle okoliczności faktycznych danej sprawy. W związku z tym zasadne w ocenie Sądu będzie w tym przypadku od razu przejęcie tej sprawy do rozpoznania.

Skutki postanowienia NSA

W praktyce postanowienie to oznacza zatem, że NSA nie będzie wydawał uchwały, w której odpowiedziałby na pytania zgłoszone przez 3-osobowy skład orzekający. Nie będzie więc ogólnie odnosić się tylko do danego zagadnienia prawnego budzącego poważne wątpliwości. Zamiast tego, NSA od razu w 7-osobowym składzie przeprowadzi postępowanie, w ramach którego rozpozna złożoną przez podatników skargę kasacyjną i wyda wyrok.

Kolejne posiedzenie w tej sprawie zostało zaplanowane na 14 lutego br.