Jedną z istotniejszych zmian, jakie przewiduje nowelizacja przepisów o cenach transferowych, która może wejść w życie już 1 stycznia 2016 roku, jest rozszerzenie obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej. Zakres obowiązku dokumentacyjnego zwiększy się m. in. pod względem przedmiotowym –tj. ilości i zdarzeń gospodarczych jakie będą nim objęte.

W odniesieniu do przedmiotu dokumentacji, ustawodawca planuje, iż objęte będą nią nie tylko transakcje, ale i wszelkie inne zdarzenia ujęte w księgach rachunkowych, których warunki zostały ustalone (lub narzucone) z podmiotami z nimi powiązanymi. Wprowadzenie tego zapisu do ustawy może wreszcie ograniczyć dyskusje o tym, jakie zdarzenia gospodarcze podlegają obowiązkowi dokumentacyjnemu, będą to bowiem wszelkie zdarzenia których efekt będzie ujęty w księgach – czy to w rachunku wyników, czy to w bilansie.

Dotychczas obowiązkiem dokumentacyjnym objęte były wyłącznie transakcje (a od stycznia 2015 roku również umowy spółek osobowych i wspólnych przedsięwzięć). Ponieważ pojęcie transakcja nie było nigdzie w ustawie zdefiniowane, podatnicy głowili się które rozliczenia z podmiotem powiązanym należy dokumentować, a które nie. W interpretacjach podatkowych czy wyrokach sądów odwoływano się do definicji słownikowych transakcji, czy zwyczajowego rozumienia tego pojęcia. Prowadziło to często do wyłączania z obowiązku dokumentacyjnego pewnych rozliczeń czy uzgodnień pomiędzy spółkami powiązanymi, gdyż nie były one uznawane za transakcje. Nowelizacja przepisów może zmienić ten stan rzeczy i zmusić podatników do szerszego spojrzenia na współpracę z podmiotami powiązanymi.

Co w praktyce będzie to oznaczać dla polskich spółek należących do grup kapitałowych zarówno krajowych jak i zagranicznych? Jeżeli polska spółka osiągnie w roku finansowym przychody lub poniesie koszty przekraczające równowartość 2 mln EUR (próg kwotowy od którego podatnik ma obowiązek sporządzać dokumentację cen transferowych – pisaliśmy o tym 29 kwietnia w poście Z dokumentacją podatkową będzie trudniej) będzie ona musiała zrobić przegląd zdarzeń gospodarczych które zaszły w tym roku podatkowym. Jeżeli wśród tych zdarzeń znajdują się transakcje z podmiotami powiązanymi, podatnik musi sporządzić dokumentację podatkową. Jeżeli w danym roku spółka nie realizowała transakcji z podmiotem powiązanym, ale dokonywała z nim innych uzgodnień, w tym np. transakcji na udziałach, zmian w kapitale, aportów, przejęć, umorzeń i innych zdarzeń, które mają wpływ na księgi rachunkowe (ich skutki są widoczne w rachunku wyników czy bilansie), takie zdarzenia również będą musiały być opisane w dokumentacji podatkowej. Warto więc już teraz zastanowić się które ze zdarzeń gospodarczych w Państwa firmach mogą być objęte nowym obowiązkiem dokumentacyjnym od stycznia 2016 roku.

Interesuje Cię ten temat ? Skontaktuj się z autorem artykułu.