Jak wskazaliśmy we wpisie z 29 kwietnia "Z dokumnetacją podatkową będzie trudniej" zapowiadane od dawna zmiany w przepisach o cenach transferowych, w szczególności dotyczące dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi, mają szansę wejść w życie z początkiem 2016 roku.

Jedną z istotnych zmian przepisów jest dookreślenie terminu, do którego dokumentacja podatkowa powinna być sporządzona – jest to dzień złożenia zeznania podatkowego. Co ważne, członek zarządu będzie zobowiązany do podpisania oświadczenia o sporządzeniu kompletnej dokumentacji podatkowej (takie oświadczenie będzie załączane do zeznania podatkowego).

Dodatkowo, nowelizacja ustawy wprowadza dodatkowy obowiązek przygotowania i złożenia wraz z zeznaniem podatkowym sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi i/lub transakcji z podmiotami z rajów podatkowych. Sprawozdanie to będzie przygotowywane przez podmioty których przychody lub koszty w danym roku przekroczyły 10 mln EUR i będzie ono zawierać podstawowe informacje o tych podmiotach i transakcjach z nimi zawartych. Co więcej, dla grup kapitałowych, których skonsolidowane przychody przekroczą 750 mln EUR, sprawozdanie to będzie rozszerzone o informacje o miejscach (krajach) prowadzenia działalności i wysokości osiągniętych w nich dochodach i zapłaconych podatkach.

Planowana nowelizacja zwiększa obciążenia dokumentacyjne nałożone na podatników, dyscyplinuje podatników w zakresie dochowania dość restrykcyjnych terminów a przede wszystkim daje konkretną informację (narzędzie) organom skarbowym do oceny, czy dany podmiot może zaniżać dochody w wyniku rozliczeń z podmiotami powiązanymi czy rajami podatkowymi.

Warto jednak przypomnieć, że nawet jeśli dotychczasowe przepisy nie wskazywały wprost obowiązku przygotowywania dokumentacji podatkowej na bieżąco (miała być ona przedłożona organom skarbowym na żądanie, w przeciągu 7 dni), to zgodnie z niektórymi wyrokami sądów administracyjnych dokumentacja powinna być przygotowywana na bieżąco, a nie wyłącznie na żądanie organów podatkowych. Stanowisko to przedstawione jest m.in. w następujących wyrokach: I SA/Go 86/14 - Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp, I SA/Bd 808/13 - Wyrok WSA w Bydgoszczy, które wskazują, że obowiązek dokumentacyjny powstaje w chwili, gdy wartość transakcji przekracza ustawowy próg (limit) kwotowy.

Co nowe przepisy oznaczają dla polskich podatników realizujących transakcje z podmiotami powiązanymi lub transakcje z rajami podatkowymi?

W praktyce oznacza to, iż podatnicy, których rok podatkowy rozpoczyna się 1 stycznia 2016 roku i którzy będą w tym roku realizować transakcje z podmiotami powiązanymi, będą musieli do 31 marca 2017 roku przygotować dokumentację podatkową dla tych transakcji oraz będą musieli złożyć wraz z zeznaniem CIT-8 za 2016 rok sprawozdanie z realizacji takich transakcji. Zakres informacji przedstawionych w dokumentacji jak i sprawozdaniu będzie zależeć od wielkości danego podatnika – szczegóły przedstawimy Państwu w kolejnym wpisie.