W ramach ostatniego komunikatu Minister Cyfryzacji postanowił o kolejnej zmianie terminu wdrożenia e-Doręczeń. Zgodnie z nowymi ustaleniami pierwszym terminem, od którego system e-Doręczeń ma obowiązywać pierwszą grupę zobowiązanych podmiotów, jest 1 stycznia 2025 r. (zamiast 1 października 2024 r.).

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Ustawa o ochronie sygnalistów

Nowa ustawa dotycząca ochrony sygnalistów wprowadza dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Zachęcamy do obejrzenia filmu, który wyjaśni, jak prawidłowo wdrożyć te przepisy.


Nowy harmonogram

W związku z powyższym nowy harmonogram wdrożenia e-Doręczeń w uproszczeniu wygląda następująco:

  • 1 stycznia 2025 r.: podmioty publiczne oraz niektóre podmioty niepubliczne (np. zawody zaufania publicznego, podmioty niepubliczne rejestrujące się do Krajowego Rejestru Sądowego od 1 stycznia 2025 r.; podmioty niepubliczne składające wniosek o wpis do CEIDG);
  • 1 kwietnia 2025 r.: podmioty niepubliczne zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed 1 stycznia 2025 r.;
  • 1 lipca 2025 r.: podmioty niepubliczne zarejestrowane w CEiDG do 31 grudnia 2024 r. (w przypadku dokonywania zmian we wpisie po 30 czerwca 2025 r.);
  • 1 października 2026 r.: podmioty niepubliczne zarejestrowane w CEiDG do 31 grudnia 2024 r.;
  • 1 października 2029 r.: jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz związki metropolitalne i samorządowe zakłady budżetowe – w zakresie publicznej usługi hybrydowej (art. 155 ust. 6 ustawy); sądy, trybunały, komornicy, prokuratura, organy ścigania i Służba Więzienna.

Jest to kolejne z rzędu przesunięcie terminu na wejście w życie e-Doręczeń, z którym mamy do czynienia przez ostatnie miesiące. Pierwotnym terminem, zgodnie z którym e-Doręczenia miały być stosowane przez pierwszą grupę podmiotów, był 10 grudnia 2023 r. wskazany w Komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji z dnia 29 maja 2023 r. Następnie, termin ten został przesunięty na 30 grudnia 2023 r. W związku z faktem, że ustawa o doręczeniach elektronicznych wskazywała na maksymalny termin na wdrożenie e-doręczeń (1 stycznia 2024 r.) nie było możliwości jego zmiany bez przeprowadzenia formalnej procedury zmiany ustawy. W dniu 15 grudnia 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę zmieniającą ustawę o doręczeniach elektronicznych i następnie jako najwcześniejszy termin na wdrożenie e-Doręczeń wyznaczono 1 października 2024 r.

Przyczyny zmian w zakresie terminu

Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje, że konieczność wydłużenia terminu uwarunkowana jest koniecznością wprowadzenia Planu naprawczego oraz działań wspomagających wdrożenie e-Doręczeń w podmiotach publicznych. Jako że nowe rozwiązania techniczne bezpośrednio wpływają na sposób funkcjonowania, w szczególności, jednostek samorządu terytorialnego, zakładane jest zapewnienie okresu przejściowego od 1 października 2024 r. do 31 grudnia 2025 r., w którym będą równoważne: doręczenia papierowe, przez ePUAP (w tym fikcja doręczenia) i na adres do e-Doręczeń.

W związku z tym, że rozważane są zmiany legislacyjne w zakresie ustawy o doręczeniach elektronicznych oraz cały czas trwają prace grupy roboczej ds. e-Doręczeń, niewykluczone są kolejne zmiany dotyczące sposobu (i być może terminu) wdrożenia nowych rozwiązań, które należy śledzić z uwagą.