Zgodność z nową ustawą o ochronie sygnalistów: Audyt systemu i mapowanie procesów w spółkach międzynarodowych
Załóżmy, że spółka z międzynarodowej grupy kapitałowej posiada system do zgłaszania naruszeń, który jest kompatybilny z prawodawstwem zagranicznym i nie posiada własnej procedury. Co warto sprawdzić? Jakie kroki podjąć?
(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)
Zobacz film: Rozwiązywanie umowy o pracę przez pracodawcę
Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę wymaga dokładnego przygotowania. Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym wyjaśniamy, w jakich sytuacjach i na jakich warunkach pracodawca może zakończyć umowę o pracę. Przedstawiamy również, jak ten proces powinien przebiegać.
Wprowadzenie nowej ustawy o ochronie sygnalistów wymaga od spółek międzynarodowych dostosowania systemów zgłaszania naruszeń do nowych przepisów. Spółka będąca częścią międzynarodowej grupy kapitałowej, posiadająca system zgodny z zagranicznym prawodawstwem, ale bez własnej procedury, staje przed niełatwym wyzwaniem.
Kluczowe kroki do podjęcia
1. Audyt systemu zgłaszania naruszeń
Pierwszym krokiem jest szczegółowy audyt systemu zgłaszania naruszeń. System może być zgodny z prawem zagranicznym, ale konieczne jest sprawdzenie zgodności z polskimi przepisami. Audyt powinien obejmować:
- Przegląd zgodności systemu z polskim prawem
- Ocenę istniejących procedur
- Opracowanie rekomendacji dotyczących dostosowania do polskiego prawa
2. Mapowanie procesów zgłaszania naruszeń
Po dostosowaniu systemu i procedur, kluczowe jest stworzenie szczegółowej mapy procesu zgłaszania naruszeń. Mapa powinna obejmować:
- Graficzne przedstawienie procesu
- Określenie odpowiedzialności
- Schemat przepływu informacji i dokumentacji
Mapowanie procesów powinno również zawierać wymagania dla systemu, jeśli taki istnieje w grupie.
Jak możemy pomóc?
Jako CRIDO oferujemy wsparcie zarówno przy przeprowadzeniu audytu procedur oraz aktualnego systemu zgłoszeń. Ponadto, na podstawie aktualnej procedury, zidentyfikujemy kluczowe elementy procesu zgłoszeń i na podstawie przeprowadzonej weryfikacji stworzymy szczegółową mapę procesu.
Etapy te są kluczowe z perspektywy skutecznego wdrożenia i dostosowania się do wymogów nowej ustawy o ochronie sygnalistów.
Dodatkowo oferujemy narzędzie do zgłaszania naruszeń Sygnalizuj24h i jesteśmy gotowi wesprzeć Państwa w dostosowaniu się do nowych wymogów prawnych od strony proceduralnej. Nasze narzędzia są zaprojektowane tak, aby zapewnić pełną zgodność z ustawą, umożliwiając bezpieczne zarówno imienne, jak i anonimowe zgłaszanie naruszeń. Dzięki naszemu oprogramowaniu Państwa organizacja będzie mogła skutecznie zarządzać procesem zgłoszeń, jednocześnie chroniąc osoby zgłaszające.
Więcej informacji o Sygnalizuj24h znajdą Państwo tutaj: Sygnalizuj24h
Zapraszamy do kontaktu, aby omówić, jak możemy wspomóc Państwa firmę w implementacji nowych przepisów i zapewnieniu najwyższych standardów ochrony sygnalistów.
Posłuchaj