W poprzednim wpisie informowaliśmy, że od lipca 2017 r. możliwość uzyskania wsparcia w ramach sse została ograniczona do sytuacji, w której przedsiębiorca zdecyduje się na realizację inwestycji na gruntach już należących do jednej z istniejących stref. Opisywane zmiany stanowią pierwszy etap opracowywanych przez Ministerstwo Rozwoju gruntownych zmian w obszarze wspierania przedsiębiorstw poprzez zwolnienia z CIT. Efektem prac urzędników jest koncepcja Polskiej Strefy Inwestycji zaprezentowana w na początku września br. podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Jakie są jej najważniejsze założenia? Jak zmienią się specjalne strefy ekonomiczne? Co to oznacza w praktyce?

1. Cała Polska jako strefa ekonomiczna

Jedną z najistotniejszych zmian jest odejście od bezpośredniego powiązania zwolnienia z podatku CIT z terenem, na którym realizowana jest dana inwestycja. Dotychczas, zezwolenia strefowe udzielane były wyłącznie na przedsięwzięcia zlokalizowane na terenie należącym do sse (niezależnie od tego, czy grunt należał do sse już wcześniej, czy też strefa rozszerzała się o teren na konkretną inwestycję). Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rozwoju, po wprowadzeniu zmian zwolnienia podatkowe będą dostępne na całym terytorium Polski.

Dlaczego jest to ważne?
- Dowolność wyboru lokalizacji inwestycji.
- Przyspieszenie i uproszczenie procedur poprzez wyeliminowanie konieczności zmiany granic sse.

2. Zmiana kryteriów

Uzyskanie wsparcia w ramach sse wymaga spełnienia szeregu kryteriów dostępu. Dotychczas, zarówno przy nabywaniu gruntu od sse jak i przy obejmowaniu strefą gruntów prywatnych, konieczne było spełnienie kryteriów ilościowych - tj. poniesienie wskazanych nakładów inwestycyjnych oraz utworzenie określonej liczby nowych miejsc pracy. W wyniku planowanych zmian, katalog kryteriów zostanie rozszerzony o kryteria jakościowe dotyczące następujących obszarów:

  • rozwój strukturalny;
  • rozwój naukowy;
  • zrównoważony rozwój;
  • rozwój zasobów ludzkich.

Więcej informacji o planowanych kryteriach i zasadach oceny inwestycji przedstawimy w kolejnych wpisach >>>

Dlaczego jest to ważne?
- Konieczność położenia większego nacisku na jakość i kompleksowość inwestycji.
- Ograniczenie inwestycji motywowanych niskimi kosztami pracy.
- Wymagania zróżnicowane w zależności od regionu.

3. Wprowadzenie określonego okresu korzystania ze zwolnienia podatkowego

Planuje się, że nowo udzielane zwolnienia podatkowe będą miały określony, ujednolicony okres obowiązywania (5 lub 10 lat) uzależniony od lokalizacji inwestycji. Obecnie, przedsiębiorcy mają czas na wykorzystanie należnych im korzyści podatkowych do 2026 r., kiedy to założono koniec funkcjonowania sse.

Dlaczego jest to ważne?
- Równe traktowanie wszystkich przedsiębiorców.
- Zlikwidowanie niepewności związanej ze zmianami terminu wygaszenia sse.

4. Nowa rola spółek zarządzających

Zaplanowane zmiany wpłyną także na instytucje zajmujące się zarządzaniem strefami i obsługą inwestorów. Ministerstwo zakłada, że spółki zarządzające będą odpowiadały za zarządzanie, koordynację udzielania pomocy publicznej oraz wsparcie przedsiębiorstw w wyznaczonych regionach. Regiony zostaną precyzyjnie zdefiniowane poprzez wskazanie konkretnych powiatów, tak, aby zapewnić maksymalny poziom przejrzystości i uniknąć nakładania się kompetencji. Dodatkowo, wzmocniona zostanie rola spółek zarządzających w procesie pozyskiwania nowych inwestorów.

Dlaczego jest to ważne?
- Przypisanie konkretnej spółki zarządzającej dla danego powiatu.
- Usprawnienie obsługi inwestora i procesu ubiegania się o pomoc publiczną.
- Uporządkowanie terytorialne stref.

Według deklaracji Ministerstwa Polska Strefa Inwestycji powinna zacząć funkcjonować od stycznia 2018 roku, jednak złożoność planowanych zmian może spowodować, że przygotowanie i wdrożenie nowych regulacji nastąpi w późniejszym terminie.

Na naszym blogu będziemy na bieżąco informować o postępach w pracach nad nową ustawą, a także przybliżać najważniejsze związane z nią kwestie.