Najpopularniejszy instrument obecnej perspektywy powraca. Od 1 marca do 30 czerwca br. małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły składać wnioski na projekty obejmujące badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe lub wyłącznie prace rozwojowe o wysokim potencjale innowacyjności. Minimalna wartość projektu musi wynieść 2 mln złotych, przy czym 5 mln złotych, jeżeli projekt będzie realizowany na terenie województwa mazowieckiego. Maksymalnie można uzyskać do 15 mln euro lub 20 mln euro, jeżeli projekt koncentruje się na badaniach przemysłowych.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło 1 miliard złotych dla projektów, które w największym stopniu spełnią określone kryteria. Maksymalne wsparcie, w zależności od wielkości firmy oraz rodzaju zaplanowanych badań może wynieść do 80% kosztów kwalifikowanych.

Największe szanse będą miały projekty innowacyjne, angażujące kadrę badawczą posiadającą adekwatne doświadczenie oraz wskazujące na zapotrzebowanie rynkowe dla wyniku projektu.

Warto dodać, że Instytucja zdecydowała się na wprowadzenie kilku istotnych zmian w stosunku do poprzednich edycji konkursu. Na uwagę zasługuje m.in. możliwość przeprowadzenia weryfikacji danych zawartych we wniosku o dofinansowanie ze stanem faktycznym w miejscu realizacji projektu lub w siedzibie Wnioskodawcy.