Narodowe Centrum Badań i Rozwoju postanowiło przeznaczyć 150 mln PLN na dodatkowy konkurs w ramach Działania 1.1.1 PO Inteligentny Rozwój – tzw. „Szybkiej Ścieżki”. Jest to program przeznaczony na projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw z sektora małych i średnich, które będą realizowane na terenie 15 województw, wyłączając województwo mazowieckie. Czas trwania projektu badawczego nie może być dłuższy niż 12 miesięcy a budżet musi mieścić się w przedziale od 350 tys. złotych do 1,5 mln złotych.

Sam NCBR określa przeznaczenie tego konkursu jako „finansowanie małych projektów o krótkim okresie realizacji”. Idea jest słuszna, gdyż konkurs będzie ciekawą szansą dla mniejszych firm, które z reguły nie mają bardzo dużych środków na działalność badawczo-rozwojową i nie zawsze są w stanie już teraz opracowywać przełomowe w skali międzynarodowej innowacje. Konkurs umożliwia otrzymanie dotacji firmom, które do tej pory nie były w stanie po nią sięgnąć, ze względu na zbyt wysokie wymagania co do innowacji lub zbyt wysoki minimalny próg budżetu projektu (do tej pory wynosił 2 mln PLN). Wystarczającym do spełnienia kryterium nowości i otrzymania 1 pkt będzie wykazanie nowości na poziomie przedsiębiorstwa, zatem opracowanie nowego rozwiązania, które do tej pory nie było stosowane w naszej firmie, ale które posiada już zagraniczna lub krajowa konkurencja. Nie będzie to dyskwalifikowało projektu.

Specjalnie dla  konkursu "Szybka Ścieżka" złagodzono także wymogi, co do przygotowania projektu na moment składania wniosku:

  • nie będzie wymagany wybór i podpisanie umów warunkowych z kluczowym personelem badawczym oraz dostawcami kluczowych dla projektu usług badawczych - wszystkich można wybrać po złożeniu wniosku,
  • złagodzono także wymogi dotyczące analizy rynkowej oraz analizy opłacalności.

Maksymalne wsparcie, w zależności od wielkości firmy oraz rodzaju zaplanowanych badań może wynieść do 80% kosztów kwalifikowanych. Wnioski można składać od 1 czerwca do 31 sierpnia br.
Budżet konkursu wynosi 150 mln złotych.