W trwającym aktualnie naborze nr FENG.01.01-IP.02-001/24 do programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki i konkursu Ścieżka SMART można składać wnioski o dofinansowanie do 24 października 2024 r. W artykule omawiamy jedną z kategorii kosztów kwalifikowanych w module B+R – Amortyzację. W ramach tej kategorii kwalifikowalne są odpisy amortyzacyjne aparatury naukowo-badawczej i sprzętu oraz odpisy amortyzacyjne budynków.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Projekty FENG – zakupy z dotacjami (ścieżka SMART)

Projekty FENG – zakupy z dotacjami (ścieżka SMART) to kolejny film z serii wyjaśniającej zasady wydatkowania środków przy uzyskaniu dofinansowania. Zachęcamy do obejrzenia filmu, który w przystępny sposób objaśnia reguły zakupów w projektach FENG realizowanych w ramach ścieżki SMART.


Rosnące zainteresowanie projektami unijnymi, częste zmiany wzorów dokumentów czy samych zasad dotyczących realizacji projektów zobowiązują Wnioskodawców do rzetelnego zapoznania się z dokumentacją konkursu. W pierwszym kroku warto sięgnąć do przewodnika kwalifikowalności kosztów, w którym znajdziemy najważniejsze informacje o zasadach rozliczania wydatków w poszczególnych kategoriach kosztowych.

We wcześniejszych artykułach zostały omówienie kategorie:

  1. Personel projektu Kwalifikowalność kosztów w SMART – personel projektu (crido.pl),
  2. Podwykonawstwo: Kwalifikowalność kosztów w SMART – podwykonawstwo (crido.pl).

Amortyzacja to kolejna popularna kategoria kosztów w Ścieżce SMART, która występuje (podobnie jak wspomniane wyżej kategorie kosztów) jedynie w module B+R.

Jakie koszty są kwalifikowalne w kategorii Amortyzacja?

Należy pamiętać, że odpisy amortyzacyjne w kategorii Amortyzacja (aparatura i sprzęt) są kwalifikowalne wyłącznie w zakresie i przez okres, w jakim są wykorzystywane na potrzeby realizowanego modułu B+R.

Beneficjenci, chcąc rozliczyć koszty aparatury i sprzętu w projekcie, muszą pamiętać, że aparatura i sprzęt:

  • w momencie zakupu musi być środkiem trwałym, a w trakcie prowadzenia projektu musi być ewidencjonowana w rejestrze środków trwałych,
  • musi być niezbędna do prawidłowej realizacji badań przemysłowych, prac rozwojowych projektu i bezpośrednio wykorzystywana w projekcie,
  • nie mogła być wcześniej współfinansowana ze środków dotacji krajowej lub środków unijnych.

W przypadku kategorii Amortyzacja (budynki) kwalifikowalne są odpisy amortyzacyjne budynków odpowiadające okresowi realizacji modułu i tylko w części (proporcji) wykorzystywania budynków do celów realizacji modułu B+R.

Stawki amortyzacji

Zgodnie z Przewodnikiem kwalifikowalności stawki amortyzacji powinny być zgodne z polityką rachunkowości Wnioskodawcy oraz z przepisami o rachunkowości. Wnioskodawca nie może ustalić innych stawek, specjalnie pod projekt, aby rozliczyć możliwie jak najwyższą kwotę we wniosku o płatność. Co do zasady (oczywiście w zależności od polityki rachunkowości firmy i obecnie obowiązujących przepisów) dopuszczalne jest uwzględnianie w projekcie tzw. amortyzacji jednorazowej. Chodzi o rozliczenie jednorazowo całego kosztu zakupu środka trwałego, o ile spełnione są wszystkie wyżej wspomniane warunki, tj. zgodność z przepisami prawa oraz z przewodnikiem kwalifikowalności.

Dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów w kategorii Amortyzacja

Składając wniosek o płatność w systemie teleinformatycznym CST 2021, należy pamiętać o udokumentowaniu wszystkich poniesionych wydatków. W przypadku amortyzacji, dokumentami potwierdzającymi poniesienie kosztu są m.in.:

  • faktura nabycia środka trwałego wraz z potwierdzeniem zapłaty,
  • ewidencja środków trwałych,
  • dokument OT środka trwałego,
  • tabela amortyzacyjna,
  • dokument, z którego wynikają przyjęte proporcje wykorzystania danego środka trwałego bądź budynku w projekcie (w przypadku rozliczania tylko części kosztów amortyzacji).

Zapraszamy do współpracy z Zespołem Rozliczeń w CRIDO, który wesprze Państwa w kompleksowym rozliczeniu wsparcia publicznego ze środków unijnych oraz krajowych.