KSeF - zaktualizowana wersja wzoru struktury FA(2)

Zaledwie dwa miesiące temu Ministerstwo opublikowało zaktualizowaną wersję roboczą schemy e-faktury FA(2), jednocześnie zapowiadając, że już w czerwcu podatnicy będą mogli zapoznać się z ostateczną wersją tej struktury logicznej. Resort wywiązał się ze swoich obietnic i 29 czerwca ogłosił wprowadzenie nowej, finalnej wersji schemy struktury logicznej e-faktury FA(2). Zgodnie z zapowiedziami, ta ważna aktualizacja ma na celu usprawnienie procesu e-fakturowania i dostosowanie go do nowych wymogów.

Dla przypomnienia, wersja robocza schematu FA(2) z maja br. wprowadziła kilka istotnych zmian mających na celu poprawę funkcjonalności systemu. Przykładowo, rozszerzono (do 10 000 znaków) możliwość wskazania dodatkowych informacji, niezdefiniowanych przez żadne pole na e-fakturze. Tym razem zmiany są czysto kosmetyczne. Poprawiono kilka formatów pól i doprecyzowano sposób prezentacji numeru faktury zaliczkowej.

Planowane wdrożenie nowej schemy e-faktury przewiduje stopniowe wprowadzanie zmian. Środowisko testowe KSeF dostosowane do nowej struktury FA(2) dostępne jest już od lipca 2023 roku, natomiast środowisko produkcyjne będzie gotowe do użytku od 1 września 2023 roku.

Co istotne, od lipca do sierpnia 2023 r. obie wersje, tj. aktualnie obowiązująca struktura logiczna FA(1) oraz nowa struktura logiczna FA(2) będą działać jednocześnie na środowisku testowym.

Dla przedsiębiorców jest to sygnał, że czas przygotować się do korzystania z nowego systemu e-faktur i dostosować procesy wewnętrzne do nowych wymogów. Warto już teraz rozpocząć analizę i prace, które umożliwią płynne wdrożenie KSeF.

Wydarzenie Ministerstwa Finansów z 30 czerwca i dalsze plany

W dzień po opublikowaniu nowego schematu FA(2) odbył się briefing prasowy, na którym przedstawiciele Ministerstwa Finansów wraz z wspomnianym harmonogramem wdrożenia nowej struktury zaprezentowali kilka kolejnych zmian, które czekają na podatników wraz z wejściem w życie KSeF. Resort rozpoczął wystąpienie od infografiki, z której wynika, że KSeF przyczyni się do zniwelowania luki w VAT w wysokości 1,8 mld zł w 2025 r. i łącznie 10 mld zł w ciągu 10 lat.

Następnie ministerstwo wskazało, że prace w Senacie nad projektem KSeF mają potrwać do końca lipca 2023 roku. W kolejnych miesiącach planowane są natomiast prace nad wydaniem wszystkich wymaganych aktów wykonawczych do KSeF. Ma to nastąpić najpóźniej 4 kwartale 2023 r. MF poinformował, że możemy spodziewać się tu m.in:

  • rozporządzenia ws. korzystania z KSeF,
  • rozporządzenia ws. wyłączeń z KSeF,
  • nowelizacji rozporządzenia ws. Wystawiania faktur,
  • nowelizacji rozporządzenia ws. JPK_VAT.

Ogłoszono również przyszłe zmiany, które czekają nas po wejściu w życie obligatoryjnego KSeF takiej jak połączenie KSeF z JPK_VAT, usprawnienie procesów obiegu faktur i dokumentów księgowych oraz dalszą elektronizację księgowości.

Na koniec Ministerstwo wskazało, że w I kwartale 2024 r., że Aplikacja Podatnika do obsługi e-faktur będzie dostępna również na smartfony w Google Play i App Store.

Zegar tyka, a do objęcia całej Polski nowym standardem fakturowania pozostał już niecały rok. Jak widać, Ministerstwo Finansów zdradza nam coraz więcej szczegółów dotyczących docelowego KSeF. Opublikowana finalna wersja schemy FA(2) to kolejny kamień milowy, który daje nam możliwość przygotowania się do procesu dostosowania naszych faktur do wymogów KSeF.

Odpowiednie wsparcie i pomoc są kluczowe na tym istotnym etapie procesu wdrożenia. Dlatego zachęcamy do kontaktu z nami w ramach wdrażania KSeF w Państwa firmie. Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem i odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące efektywnego wdrożenia KSeF.